kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ferda Art Platform’da iki yeni sergi

4 Aralık 2020

Ferda Art Platform, 4 Aralık 2020 – 7 Ocak 2021 tarihleri arasında Ahmet Duru‘nun “Büyü ya da Yok Ol” ve Selim Köroğlu‘nun “Mertebe” başlıklı kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Ahmet Duru’nun beşinci kişisel sergisi Büyü ya da Yok Ol,
insanoğlunun doğa ile olan imtihanını makro ve mikro ölçekte doğa betimlemeleriyle ele alıyor. Sanatının odağına her zaman doğayı koymuş olan Duru’nun Büyü ya da Yok Ol adlı sergisi bir kez daha her birimizin doğayla olan iletişimini sorgulatıyor. Sergide yer alan birden fazla medyumla üretilmiş işler sanatçının çok yönlü üretim tarzını
vurgularken bir yandan da doğayla iletişimimize farklı bir yön vermeyi amaçlıyor. Yoğun boya katmanlarıyla resmettiği bitki örtüleri, incelikle işlenmiş karakalem çiçeklerle yan yana bütünlüklü bir doğa yansıması oluşturuyor. Büyü ya da Yok Ol, Ahmet Duru’nun izleyiciyi doğadan uzak bir mekânda doğa ile bir araya getirdiği küçük bir ekosistem olma görevini görüyor. Sanatçının üç senelik üretimini yansıtan sergide her izleyici doğada kendi ile bağdaştırdığı bir yansıma bulabilecek.

Selim Köroğlu’nun ilk kişisel sergisi Mertebe, Köroğlu’nun yaşadığı
dönemsel kriz, arınma ve yenilenme süreçlerinin beraberinde oluşan lirik güncelerden oluşuyor. Sanatçının ilk kişisel sergisi oldukça çeşitli bir renk paletine başvurduğu geometrik soyut form ve sembollerle oluşturduğu işlerinden bir araya geliyor. Köroğlu’nun eserleri sanatçının bireysel metafizik yolculuğunun ilk takdimi olma özelliğini taşıyor. Mertebe sergisinde eserleri ilk kez bir arada görülecek sanatçının duygusal ve ruhani süreci izleyicilerle buluşacak