kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ferda Art Platform’da iki yeni sergi

26 Ekim 2021

Ferda Art Platform, 20 Ekim – 10 Kasım 2021 tarihleri arasında Mert Diner‘in “Bizi Rahat Bırakın” ve Bawer Doğanay’ın “Bir Bulut İçinde Yaşıyorum” başlıklı kişisel sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Mert Diner’in sergisi alan dilimlemelerinin içinde oluşturduğu kompozisyonlarda izleyicisine, görünenin görünmeyenle birlikte yarattığı diyalektiği deneyimleme imkanı sunuyor. Üstü kapatılan duvarların gerçekliğini resimlerinin odak noktası haline getiren sanatçının 2018 ve 2019 yıllarında ürettiği eserlerden oluşan seçkide, bilinçli adımlarla yapılan hamlelerle birlikte, plân dışı gelişen leke ve tesadüfler de üretimin bir parçası hâline geliyor. “Bizi Rahat Bırakın”, Diner’in üstü kapatılana yönelik itirazını sunarken, aynı zamanda da izleyiciye galeri mekanında yeni yaklaşımlar oluşturabilmeyi hedefliyor.

İşlerinde yer verdiği, renklerle işlenmiş zengin boya alanlarını Doğanay belli bir veri toplama sürecinin ardından ortaya çıkan ürünler olarak tasvir ediyor. Resimlerde sıkça gördüğümüz öğeler; taş süslemeleri, motifler, tarihi yapılar, ova-gökyüzü, bulutlar gerçek ile kurgu arasında bir araya gelerek tarih resminin bir versiyonunu ortaya çıkarıyorlar. Çoklu renk seçimiyle bu işlenmiş alanlar hem primitif hem güncel sanatın tasarım öğelerini barındırıyor. İçinde olduğu çağın da etkisi ile resimlerdeki bireyler Nihilist ve Romantik davranışların baş temsilcileridirler. Doğanay’ın işlerindeki kompozisyon genel olarak eğlenceli ve renkli bir dünyaya ait gibi görünse de aslında ekspresif, hırçın ve içsel bir dünyanın kapısını aralar. Sanatçı kullandığı detaylarla zamanı ve coğrafyayı flulaştırır. Doğa onun için vazgeçilmezdir. Bazen fantastik bir dünyanın detayı olarak bazen de tarihi dokuları süsleyen bir hal alır. Bir Bulut İçinde Yaşıyorum, sanatçının kendine has tekniği ve üslubunu yansıtmanın yanı sıra sanata bakışını bir başka pencereden izleyiciyle buluşturmayı hedefliyor.