kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ferda Art Platform’da yeni sergi: “Ertesi Gün”

31 Mart 2021

Ferda Art Platform, 30 Mart – 30 Nisan 2021 tarihleri arasında Seydi Murat Koç’un “Ertesi Gün” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Koç’un kendine özgü pratiğiyle birlikte izleyiciye sunulan, hayvanların ve bitkilerin hâkimiyeti ele geçirdiği bir distopyadaki modern kent manzaraları, sanatçının çizim ve resim arasında yaptığı güçlü sentezle var oluyor. Üretim süreci boyunca farklı medyumlardan yararlanan Koç, kalın renkli boya tabakalarıyla çizdiği distopik desenleri beyaz impastoyla kaplıyor ve yüzey ile altta yatan renkli zemin arasında yarattığı karşıt bağlantıyla doğa ve insanlık arasındaki varoluşsal mücadeleye dikkat çekiyor. Endüstriyel görünümlü terk edilmiş şehirleri anıtsal mezar taşları görünümünde sunan sanatçı, sergide yer alan Anadolu endemik çiçekleri figürleriyle de doğanın bu evrendeki hâkimiyetini ön plana çıkarıyor. Ertesi Gün, günümüz dünyasında yaşanan olaylara eleştirisel bir bakış açısıyla yaklaşırken aynı zamanda da her zaman bu günlerin de ertesi olduğunu izleyiciye hatırlatıyor.