kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ferhat Özgür “Around the World in 128 Minutes” sergisinde

16 Ekim 2020

Townsend Gallery, 3 Ekim – 3 Kasım 2020 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleşecek olan Around the World in 128 Minutes sergisini sunuyor. Around the World’e Türkiye’den Ferhat Özgür de katılıyor.

Around the World in 128 Minutes, gerçeklik ve kurgu algılarından bilim ve gerçeğe kadar değişen güçlü temaları keşfetmek için kültür ve mekânın özgüllüğünü aşıyor. Sergide yer alan videolar, her biri geçmişimizi, bugünümüzü ve geleceğimizi bir anda aydınlatan evrensel konulara dikkat çeken zengin bir söyleme katkıda bulunan sanatçı Luca Bolognesi, Francisco Camacho Herrera, Rä Di Martino, Museo Aero Solar, Bruno Muzzolini, Ferhat Özgür, Anri Sala, Shingo Yoshida ve Fani Zguro‘nun çalışmalarını sergiliyor.

Around the World in 128 Minutes, Gaia Teorisi’nin bir önsözü olabilir. Kolombiyalı bir yazar, Amerika’nın taşrasında kayboldu, ancak iki mükemmel yabancıyla yaptığı sohbetten keyif aldı, Fas’ta çeşitli terk edilmiş film setleri, güneş heykelinin üzerinde uçan Küçük Prens, volkanları ve aşk şarkılarıyla İzlanda; Ankara’nın tam merkezinde bir Rus Pazarı veya tanımlanamayan bir dağ manzarası. Uzakta karla kaplı Chukotka ve Beringia’yı görebilirsiniz ve nihayet gün geceye dönüşür.

Ne de olsa, bugünün turne macerası eskisi gibi değil. Dün ve bugün seyahat belgelerine bakalım. Goethe’nin ve Ferrara’nın bazı manzaralarını suluboyayla resmetmesi için saatlere ve hatta günlere ihtiyacı vardı. Bugün, gün boyu cebimizde taşıdığımız o şeyle bir an bile sürüyor.