kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ferhat Özgür Fransa ve Zagreb’deki uluslararası sergilerde

7 Temmuz 2020

Sanatçı Ferhat Özgür şu sıralarda yurt dışında iki grup sergisinde yer alıyor. Bunlardan ilki 4 Temmuz – 6 Eylül 2020 tarihleri arasında küratörlüğünü Eric Charbeau ve Philippe Casaban’ın üstlendiği “Mükemmel Ötesi: Sahnede Bedensel Dönüşümler” adını taşıyor.

Sanatçının “Kapanma Günlükleri” işi ile yer aldığı ikinci sergi ise, küratörlüğünü Marinko Sudac’ın üstlendiği Zagreb Avant-Garde Müzesi’nde Nisan ayında başlayan ve hâlen devam eden “Sanatçı Yanıtları Projesi”.

Bordeaux Opera’sında yer alan “Mükemmel Ötesi: Sahnede Bedensel Dönüşümler” sergisinde Paul-Aymar Mourgue D’algue, Alain Fleig, Kiuston Hallé, Thomas Lanfranchi, Jacques Lizène, Ferhat Özgür, Emmanuel Penouty’un yapıtları yer alıyor.

Sergi; kostümler, prova çizimleri, kumaşlar, tasarım mankenleri, saçlar, peruklar, tüyler, süs eşyaları, makyaj, lateks ve yapay kan gibi malzemeleri içeren külliyatıyla, izleyicilerin büyük opera yapımlarının arka planlarında yatan malzemeleri ortaya koyup kapsamlı veriler sunarken, bedensel dönüşümün sahneleme aracılığıyla nasıl ele alındığını da açıklamaya çalışıyor. Özgür’ün bu sergide, FRAC-Bordeaux ve Pompidou Müzesi koleksiyonlarında yer alan 2009 tarihli “Metamorfoz Muhabbet” adlı videosu sergileniyor. Video iki kadının muhabbet esnasında karar verip karşılıklı olarak kıyafetlerini değiştirerek kimlik takasını deneyimledikleri bir dönüşüm performansını sunuyor. Opera Binası’nın tümüne yayılan bu sergiye paralel olarak son prodüksiyonlar ve ortak yapımlar da sahnelenecek. Bu kapsamda Güney Afrikalı görsel sanatçı ve koreograf Steven Cohen de tiyatro sahnesindeki performanslarına devam edecek.

“Sanatçı Yanıtları Projesi” sergisi ise Sudac’ın koleksiyonundan yapılan bir seçki ile davetli sanatçıların COVID-19 sürecindeki yeni üretimlerini bir araya getirerek sanatçıların virüs yönelik yeni üretimlerinin toplu bir sunumu hedefliyor. Ferhat Özgür, bu sergide, aralarında Luchezar Boyadjiev, Monica Bonvicini, Jimmy Durham, Jan Fabre, Tehching Hsieh, Ilya & Emilia Kabakov, Oleg Kulik, Damir Muratov, Deimantas Narkevičius, Hermann Nitsch, Dan Perjovschi, Andres Serrano ve Santiago Sierra’nın da bulunduğu ellinin üzerindeki sanatçı ile yer alıyor.