kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ferhat Özgür Recontres Internationales’te

22 Ağustos 2019

Recontres Internationales, bu yıl 20 – 25 Ağustos 2019 tarihleri arasında Berlin’de gerçekleşiyor. Festivale Türkiye’den Ferhat Özgür de katılıyor. Ferhat Özgür’ün video çalışması Conquest (2016), Video Library Section’da yer alıyor. 

Ferhat Özgür, İstanbul‘daki bir stadyumda Erdoğan taraftarlarının büyük bir mitingini belgeleyen iki kanallı bir video olan Conquest’te, lider ve halk arasındaki ilişkiyi anlamaya çalışıyor. İstanbul’un, 1453’te Osmanlı Türkleri tarafından ele geçirilmesinin yıldönümünde gerçekleşen miting, katılımcıları (ve evde izleyenleri), kendilerini tarihi kaderlerini gerçekleştiren başka bir muhteşem zaferde oyuncu olarak görmeleri için teşvik ediyor. 

Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Resim ve El Sanatları Bölümü‘nden mezun olan Ferhat Özgür, yüksek lisans ve doktora derecelerini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü‘nde tamamladı. Çalışmaları; Göteborg Konsthall, Georges Pompidou-Paris, Museum der Moderne Salzburg, Moderna Musset Malmö, IMMA-Dublin, MUMOK-Vienna, Pittsburg Modern Art Museum ve Zabludowicz Foundation-London gibi sayısız mekanda gösterildi. Halen Düzce Üniversitesi‘nde profesör olarak çalışmakta olan Ferhat Özgür, AICA (International Internationale des Arts Critiqués) Türkiye üyesidir.