kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Ferhat Özgür Salzburg Modern Sanatlar Müzesi’nde

18 Mayıs 2021

Ferhat Özgür’ün Vasiyet ya da On Emir (2009) adlı çalışması 4 Mayıs – 2 Ağustos 2021 tarihleri arasında Salzburg Modern Sanatlar Müzesi‘nde sergileniyor.

Sanatçı ölüm döşeğindeymiş gibi göründüğü The Will adlı videosunda, ailesine son vasiyeti hakkında bilgi veriyor: On Emir’e atıfta bulunarak, sadece kendi sanat kariyerini esprili bir şekilde yansıtmıyor, aynı zamanda Batılı olmayan sanatçıların Batı sanatı ve tarihi ile karşılaştırıldığında sorunlu algılarını ve sunumlarını hicvediyor. Özellikle Türkiye’deki çağdaş sanatçılar için zorlu siyasi ve kültürel koşullar altında, sanatçının ve genel olarak sanatın rolünü sorguluyor.

Ferhat Özgür’ün çalışmaları ağırlıklı olarak sanatçının Türkiye’deki yakın çevresinin sosyal, politik ve kültürel yönleriyle ilgileniyor ve uluslararası bağlamda bir Türk sanatçı olarak konumunu inceliyor. Çeşitli malzemeleri denemekten hoşlanıyor ve bu nedenle uygulaması resim, çizim ve fotoğraftan performans, enstalasyon ve videoya kadar çok çeşitli medyayı kapsıyor.

Müze, 2019 yazından beri MönchsbergAufzug monitörlerini genişletilmiş bir sergi alanı olarak kullanıyor. Hem uluslararası üne sahip hem de genç sanatçıların videoları ve film çalışmaları tek seferde üç ay süreyle sunulur. Tematik olarak, program güncel sergiler tarafından bilgilendirilirken aynı zamanda müzenin kendi medya koleksiyonuna bir bakış sunuyor.