kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Filmmor Kadın Filmleri Festivali 20 yaşında

5 Kasım 2022

Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali, bu yıl 20. kez 5 Kasım – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında gerçekleşiyor. 23 ülkeden 38 filmin yer aldığı festivalde bu yıl film gösterimleri, yönetmen ve film ekipleriyle söyleşiler ve  buluşmalar çevrimiçi olarak gerçekleşiyor.

Festival, ahlak polisi tarafından öldürülen Jina Masha Amini’nin ardından sokaklarda saçlarını savurarak molla rejimine direnen İranlı kadınları iki kadın yönetmen, Füruğ Feruhzad ve Rahşan Beni-İtimad’ın filmlerinin gösterileceği “Jin Zendegî Özgürlük” bölümüyle selamlayacak. Filmmor 20. yılında, yersiz yurtsuz, damda sokakta, savaşta göç yollarında direnen, üreten, her dilde ‘Kadın Yaşam Özgürlük’ diyen kadınları, kadınların sinemasını buluşturuyor.

20. Filmmor’da, “Kadınların Sineması”“Damdaki Sinemacılar”“Jin Zendegî Özgürlük”“Kadın Cinayetleri Önlenebilir”“Yersiz Yurtsuz”“Parola: Barış”“Feminist Bellek” bölümlerinde 23 ülkeden 38 film izleyiciyle buluşacak.

Festival boyunca tüm gösterim ve etkinlikler filmmoronline.org adresine üye olarak ve her program için ön kayıt yaptırarak Türkçe altyazı-çeviri ile ücretsiz izlenebilecek. Programda, film gösterimlerinin yanı sıra Film Toplayan KadınlarKadın Cinayetleri ÖnlenebilirYersiz Yurtsuz Sinemacılar120 Yıldır Bitmeyen Mücadele: Kadınların Siyasal Temsili forumları, film sonrası söyleşiler ve çevrimiçi buluşmalar var.

Her tür engele, güçlüğe, eşitsizliğe rağmen kadınlar sinema yapıyor. Belgeselden animasyona, savaştan muhafazakâr toplumlarda bekar anneliğe, kürtajdan doğurma serüvenine kadınlık ve dünya hallerini, hayallerini, deneyimlerini anlatmaya devam ediyor.