kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Filmmor kapanma kararından vazgeçti, yola devam ediyor

7 Haziran 2021

Filmmor Kadın Kooperatifi‘nde görev alan bir grup kadının Şubat ayında “Filmmor’dan neden ayrıldık?” başlıklı bir yazı kaleme alarak kooperatiften ayrıldıklarını duyurması ve ardından 2016 – 2020 yılları arasında çeşitli dönemlerde Filmmor Kadın Kooperatifi’nde çalışan ya da gönüllü olarak emek veren, ayrımcılık ve şiddete maruz kalan 13 kadın+ da Filmmor’dan Ayrılan Kadın+lar Olarak Açıklamamız” başlığı ile yeni bir yazı kaleme almıştı.

Filmmor, bu açıklamaların ardından kapanma kararı almıştı. Filmmor, geçtiğimiz günlerde yaptığı basın toplantısı ile yola devam kararı aldığını açıkladı. Toplantıya Antalya, Bodrum, Urfa, Karadeniz Kadın Dayanışma Dernekleri, Kamer, Kader, Soda, Uçan Süpürge gibi örgütlerden, Filmmor çalışmalarında yer alan akademiden, sinema sektöründen kadınlar da katıldı. 

Filmmor adına açıklama yapan Ülkü Songül açılış konuşmasında şunları söyledi: “10 Şubat 2021’de kamuoyuyla paylaşılan bir metinle; kurumumuza ve kurumumuzdan isimleri verilen üç kişiye karşı, iftira olarak nitelendirdiğimiz ithamlar yöneltildi. Zaten Filmmor içinde hiç dillendirilmeyen, tartışılmayan ithamlar, birçoğu da suç olduğu için yasal yollara taşımak kurumsal sorumluluğumuzun gereğiydi.

Metinde neredeyse feminizme ve temel haklara dair bütün olası suç ve kusurlar sıralanmıştı. Yazanlar arasında, biri 5 ay öncesine kadar yönetim kurulunda da olan 3 üyemiz de vardı ama biz bu ithamlarını ilk bu metinlerde duyuyorduk. Bu şaşkınlık ve tükenmişlik duygusu içinde “bu nefret ikliminin bir parçası olmamak için Filmmor’u kapatma kararı” almıştık.

“Kadınlarla kadınlar için sinema yapmak, itiraz etmek, üretmek, düşlemek ve eylemek için” var olan Filmmor, birçok kadın örgütüyle de birlikte çalışıp üretiyor. 19 yıldır hep birlikte kadınlarla kadınlar için kadınlık hallerine dair filmler, atölyeler, videolar, dijital ürünler-eylemler, film-fotoğraf-tasarım sergileri, konferans ve kampanyalar yaptık. 2003’ten beri de her yıl, Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ni yapıyoruz.

Kapatmaya dair açıklamamızda “19 yıl süren bu yolculuğu mümkün kılan yol arkadaşlarımıza böyle veda etmek istemezdik ama kurumlar, kişiler gelir geçer, düşler sürer” demiştik. Öyle de oldu. Kişiler yorulur, değişir, kurumlar, düşler sürer.

Bu arada Filmmor içinde ve feminist kamuoyu ile birlikte gerekli mekanizmaları işlettik. Zaten pandemi koşulları nedeniyle son bir yıldır yan yana gelmeden, evden çalışıyoruz. Sadece çevrimiçi ya da yazılı iletişim kuruyoruz. 1 yıllık kurum içi iletişimdeki tüm yazılı ve görsel dökümanları da içeren açık kaynak ve detaylı bir açıklama hazırladık ve paylaştık. Yol arkadaşımız, feminist gruplarla istişare toplantıları yaptık. 

19 yıldır birlikte yürüdüğümüz, ürettiğimiz feministlere, feminist örgütlere, bu 19 yılın üstüne haftalardır verdikleri emek, gösterdikleri dayanışma için minettarız. Onlar da burada ve kendilerini ifade ederler ama haklılardı. Tıkandık, yorulduk ama dayanışma ile şifa bulabiliriz. Biz bulduk. Yorulana el vererek, yer değiştirerek hep birlikte devam edeceğiz.

Şimdilik, 

* Daha geniş bir Filmmor Kolektifi sorumluluk alıyor ve tüm yol arkadaşımız örgütler ve feministler katıldığı geniş bir Danışma Kurulu oluşturuluyor.  

* Çalışmaları zaten aralıksız süren 19. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali 19-30 Haziran tarihleri arasında, pandemi nedeniyle bir kez daha çevrimiçi olarak yapılacak. 

Yol arkadaşlarımızla birlikte bir yandan da feminist iletişim, yöntem, örgütlenme için arama, tartışma, müzakere sürüyor. Bu çabayı sürdürerek daha geniş alanlar, zeminlere ulaşmayı diliyoruz.”

Toplantıda kapatılma kararına karşı çıkarak devam etmesi için sorumluluk alan kadınlar da söz alarak, Filmmor’un kurum olarak ürettikleriyle, sinema sektöründe, yereldeki katkılarını hep birlikte, dayanışarak devam ettirme dileklerini paylaştılar.

Detayların daha sonra duyurulacağı 19. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali’ne hazırlıkların da paylaşıldığı toplantıda, feminist yöntem-etik-müzakere zeminleri için bulma çabasına katkıda bulunma çağırısı da paylaşıldı.

Filmmor Kadın Kooperatifi