First Cut Lab başvuruları başladı

18 Ağustos 2020
Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı tarafından bu yıl 23 – 30 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenen 8. Boğaziçi Film Festivali‘nin endüstri bölümü Bosphorus Film Lab bünyesinde bu yıl ikinci kez düzenlenecek First Cut Lab’ın başvuruları açıldı. Bu yıl 24 – 29 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek programa son başvuru tarihi 1 Ekim 2020.
2015’ten bu yana uluslararası birçok film festivalinde; ilk kurgusu veya kaba kurgusu tamamlanmış projelerin geliştirilmesi için tasarlanan atölye programı olan First Cut Lab’da iki uzun metrajlı kurmaca filmin yapımcısı ve yönetmeni, uluslararası danışmanlar ile filmlerinin üzerine çalışma fırsatı bulacak.

Projeleri uluslararası standartlarda olabileceği en iyi hâle getirmek amacıyla bu yıl 2. kez gerçekleşecek olan programa en az 60 dakika uzunluğunda, kurmaca ve ilk kurgusu veya kaba kurgusu bitmiş filmler kabul edilecek.

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de ilk kez Bosphorus Film Lab kapsamında gerçekleşen atölyede Barış Sarhan’ın yönetmenliğini, Umut Eğitimci’nin yapımcılığını yaptığı Cemil Şov, Ferit Karahan’ın yönetmenliğini, Kanat Doğramacı’nın yapımcılığını üstlendiği Okul Tıraşı ve Çağıl Bocut’un yönetmenliğini yaptığı, Aslı Erdem ve Çağlar Bocut’un ise yapımcılığını üstlendiği Sardunya filmleri First Cut Lab’e seçilen üç proje olmuştu. Yönetmen ve yapımcılar Bosphorus Film Lab süresince yabancı atölye danışmanları ile filmlerinin kurgusu, festival ve dağıtım stratejisi üzerine birebir çalışma fırsatı bulmuştu.

Ferit Karahan’ın yazıp yönettiği, Kanat Doğramacı’nın yapımcılığını üstlendiği Okul Tıraşı bir sonraki adım olan Karlovy Vary First Cut Lab Plus’a seçilen sekiz projeden biri olmuştu. Karlovy Vary First Cut Lab’e seçilen tek yerli proje olan Okul Tıraşı, uluslararası üç pazarlama firmasının (L’avventura Studio, Wolf Consultants, Tiramisu) ortaklaşa verdiği pazarlama ve dağıtım danışmanlığı ödülünün sahibi olmuştu.