kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“FLASHBLACK” Pilevneli Gallery’de

27 Nisan 2018

Pilevneli Gallery27 Nisan – 26 Mayıs 2018 tarihleri arasında Tayfun Serttaş’ın mekânsal bir bağlamda tasarlanan görsel arşivlerle devam eden ilişkisinin bugüne kadarki en kapsamlı sergisi olma özelliğini taşıyan “FLASHBLACK” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi kapsamında Maryam Şahinyan Arşivi de 2011 yılında halka açıldıktan sonra ilk kez bir galeride gösterilecek.

Tayfun Serttaş, arşivsel veri ile olan ilişkisini “bağlamsızlaştırma ve yeniden bağlamlaştırma ile sağlanan aktarım” aracılığıyla tanımlamaktadır. Kariyerinin farklı aşamalarında ustalıkla formüle ettiği farklı niteliklerdeki arşivler aynı zamanda aktarım girişimleri. Zaman zaman, Serttaş sergilerini, farklı disiplinlerden ustaların uygulamalarına adamaktan çekinmiyor çünkü bugün, sanatçı bir “öneri” sunmakla yükümlü. Serttaş’ın “öneri”sinde arşiv, nesneden ziyade özneyle yüzleşiyor.

Maryam Şahinyan Arşivi’yle vurgulanan şey, eylemin özünde var olan sanatın doğasında bir yanıt buluyor. Direnç, bu doğal yolculuk boyunca gizleniyor. Bu bağlamda “FLASHBLACK”, fotoğrafın, ışığa olduğu kadar karanlığa, karanlık odadan süzülen “aydınlanmış bir geçmiş” birikimine karşılık gelen kuramsal mirasına duyulan ihtiyaçtır.