kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Fotoğraf ve Hukuk” semineri Leica Store İstanbul’da

20 Nisan 2018

Leica Store İstanbul, 21 Nisan Cumartesi günü 14.00  – 16.00 saatleri arasında Pınar Sönmez‘in gerçekleştireceği “Fotoğraf ve Hukuk” başlıklı seminere ev sahipliği yapıyor. Seminerde, fikri haklar ve sanat hukuku açısından fotoğrafın esaslı geçmişini, bugününü ve yarınını yakından incelenecek.

Etkinlik, güncel ve önemli dava ve örneklere değinerek fotoğrafın hukuki konumuna genel bir perspektif sunacak. Pınar Sönmez’in sunumu ardından soru-cevap bölümü yapılacak etkinliğe katılım ücretsiz.


“Çektiğiniz fotoğraf, şahit olduğunuz ‘o an’ bir eser olarak hukukun koruması altında. Bu konuda yasa tarafından kabul edilen ayrım ve türleri bilmek her fotoğrafçı için önem taşıyor.” Pınar Sönmez

Hangi fotoğraf eser olarak korunur?
Fotoğrafa ilişkin haklar nasıl korunur?
Fotoğrafçının hakları nelerdir?
Fotoğrafın hukuki korumasında nelere dikkat edilmelidir? Edisyonların hukuki boyutu nedir?

Pınar Sönmez Hakkında:
Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Prof. Dr. Gürsel Öngören ve Dr. Mehmet Köksal’ın yanında stajyer avukatlığını tamamladı. İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde Müşavir Avukat olarak görev yaptı. Sonrasında Prof. Dr. Gürsel Öngören ile birlikte Fikri Haklar ve Sanat Hukuku alanında serbest avukat ve hukuk danışmanı olarak çalışmalarına başladı. Sönmez sanat dünyasından özel müzelere, sanatçılara, fotoğrafçılara, tasarımcılara ve galerilere avukatları sıfatıyla katkıda bulunmakta ve bu alanda danışmanlık yapmaktadır. Istanbul Art News’de köşe yazarı olarak her ay “Sanat ve Hukuk” yazıları yazmaktadır. Aynı zamanda Legal Fikri Haklar Dergisi Yayın Kurulundadır ve hakemli hukuk makalelerini bu mecrada yayımlamaktadır. Haliç Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmış ve uluslararası sempozyumlara konuşmacı olarak katılmış, bildiriler yayımlamıştır. Öte yandan Pınar Sönmez edebiyat alanında da çalışmalarına aktif olarak devam etmektedir, “Uyku Kaçsa Rüya Kalsa” adlı ilk öykü kitabı yayımlanmıştır. Pek çok edebiyat ve sanat dergisinde edebiyat, sanat yazıları, öyküleri, makaleleri yayımlanmış ve yayımlanmaktadır.