kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Fotoİstanbul 1 Ekim’de başlıyor

30 Eylül 2016

Bu yıl 3. kez 1 – 30 Ekim 2016 tarihleri arasında Türkiye’den ve dünyadan 56 sanatçıyı biraraya getiren Fotoİstanbul; 56 sergi, 12 panel ve yuvarlak masa toplantısı, 6 fotoğraf ustaları ile sohbet toplantısı, 250’yi aşkın portfolyo değerlendirmesi ve kitap imza günleri ile dolu bir program sunuyor. Ayrıca bu yıl ilk defa açık havada video gösterim geceleri de gerçekleşecek.

Festival, bu seneden başlayarak her yıl bir ülkeyi ve o ülkenin fotoğrafçılarını “Onur Konuğu” olarak ağırlayacak, o ülkeye özgün etkinlikler düzenleyecek. Bu yılın onur konuğu ise başta André Kertész olmak üzere, Brassaï, Robert Capa, László Moholy-Nagy gibi dünyaca ünlü fotoğrafçılar yetiştirmiş olan Macaristan olacak.

Festivalin bu yılki mekanları Mustafa Kemal Kültür Merkezi (MKM), Ortaköy Kültür Merkezi, Yetimhane, Deniz Müzesi, Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ).

Fotoİstanbul 2016, yaşayan önemli fotoğraf sanatçılarından biri olan Sandro Miller başta olmak üzere, Ruud van Empel, Antonie D’agata, Christer Strömhölm, Nick Brandt, Daesung Lee, Mandy Barker, Josef Hoflehner, Kai Widenhofer, Henrik Spohler, James Mollison, Shadi Ghadirian, Tomasz Lazar, Marcus Lyon, Jean Fransuva Lepage, Park Seung Hoon gibi dünyaca ünlü isimlerin aralarında bulunduğu 35 yabancı sanatçının eserlerini İstanbul’da ağırlayacak. Türkiye’den ise aralarında Yıldız Moran, Maryam Şahinyan, Gül Ilgaz, Sinan Tuncay, Ahmet Öner Gezgin, Ergun Turan, Bennu Gerede, Barbaros Kayan, Aydın Büyüktaş, Tayfun Öztürk, Seçkin Yılmaz, H-art Kollektif gibi isimlerin bulunduğu 20 fotoğraf sanatçısı festivalde yer alacak.

Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü ve Uluslararası Andrei Stenin Yarışması Fotoİstanbul’da

“Robert Capa Uluslararası Büyük Ödülü” birincisinin eserleri her yıl Fotoİstanbul’da sergilenecek. Bunun yanında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Rusya’da düzenlenen, Uluslararası Andrei Stenin Yarışması’nın birincisinin eserleri Fotoİstanbul’da sanatseverlerle buluşacak. Arles Voies Off ve Tiflis Fotoğraf festivallerinin özgün seçkileri ise Fotoİstanbul 2016’yı zenginleştirecek.

İstanbul’daki fotoğraf galerileriyle iş birliği

Fotoİstanbul, sanat dünyası ile olan iletişimini İstanbul’daki fotoğraf galerileri ile iş birliğine girerek yeni bir boyuta taşımayı planlıyor. İstanbul’un önde gelen sanat sergileri The Empire Project, Gama, Art Galerim, Fotoğraf Evi, Mixer ve İFG bu yıl Fotoİstanbul’un etkinliklerine ev sahipliği yapacak.