kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Fotoistanbul 2017 proje başvuruları başladı

2 Haziran 2017

Bu yıl 30 Eylül – 22 Ekim 2017 tarihleri arasında 4. kez gerçekleşecek uluslararası fotoğraf festivali Fotoistanbul, bu yıl yine proje başvuruları için açık çağrı yapıyor. Başvurular 15 Haziran 2017 tarihine kadar devam ediyor.

Festivalin sanat yönetmenliğini uluslararası üne sahip fotoğraf sanatçısı Attila Durak üstleniyor. Kürasyon ekibinde ise Christophe Laloi (Fransa), Katharina Mouratidi (Almanya), Jae-hyun Seok (G. Kore), István Virágvölgyi (Macaristan), Coşar Kulaksız (Türkiye) ve Hüseyin Yılmaz (Türkiye) bulunuyor.

Türkiye’nin en büyük uluslararası fotoğraf festivali Fotoistanbul; Doğu ile Batı, klasik ile modern, usta ile çırak arasında özel bir platform kurarak, tarihin en eski kentlerinden İstanbul’u uluslararası fotoğrafçılığın bölgesel beşiği haline getirmeyi amaçlıyor. Fotoğrafın evrensel dili; bölgenin dinmek bilmeyen çalkantılarına rağmen, Doğu ile Batı’nın, eski ile yeninin, ezilen ile ezenin yaşanan endişe verici süreçle birlikte yüzleşeceği, ortak çözümler bulacağı ve bağlantı kuracağı güvenli bir bölgedir. Avrupa ile Asya’nın, gelenle gidenin kesişme noktasındaki bu özel şehir, sokakları ve kamusal alanları ile kolektif bir bilinç yaratmak bakımından kusursuz bir mekan oluşturur.

Fotoistanbul; izleyiciler, eser ve mekan arasında belirgin bir etkileşim kurarak, kozmopolit ve tarihi İstanbul’un çeşitli mekanlarında izleyicinin yapıtı deneyimleyerek onunla iletişim kurmasını sağlayarak, kayda değer bir sanat tecrübesi sunmayı amaçlar. Terkedilmiş, asırlık yetimhane, meydanlara kurulan konteynırlar, kültür merkezleri ve üniversiteler; günde iki milyona yakın kişinin ziyaret ettiği mekanlardan yalnızca bazıları. Festival bu sene pararel etkinliklerin yer alacağı tanınmış sanat galerini de mekanlarına dahil ediyor.

Arles, Tiflis Fotoğraf Festivali ve Capa Center gibi kuruluşlar ile uluslararası ilişkilerini de genişleten Fotoistanbul, her yıl gerçekleştirdiği 50’den fazla sergi, 10 atölye çalışması, 80 dia gösterisi, sanatçı ve ustalardan konuşmalar, yuvarlak masa tartışmaları, ücretsiz portfolyo değerlendirmeleri ile giderek büyüyor. Festival ilk üç yılında aralarında William Klein, Josef Koudelka, Anders Petersen, Stanley Greene, Atta Kim, Ara Güler, Nick Brandt, Antoine D’agata, Sandro Miller, Ruud Van Empel ve Andre Kertesz‘in de eserlerinin yer aldığı 160 tane sergi gerçekleştirdi.