kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Fotoistanbul’dan bir yarışma: Benim İstanbul’um

9 Mayıs 2022

Fotoistanbul, zaman içinde bir İstanbul fotoğrafları arşivine dönüşecek olan bir fotoğraf yarışması düzenliyor. Dereceye giren ilk 50 fotoğraf, 23 Temmuz – 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında gerçekleşecek olan İstanbul Festivali kapsamında sergilenecek.

Yarışmanın jürisinde Haluk Çobanoğlu, Saygun Dura, Cemre Yeşil, Mustafa Bilge Satkın ve Sevil Alkan yer alıyor.

Yarışma ‘tekil’ ve ‘seri’ olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. ‘Tekil’ kategoriye yapılan başvurular Fotoistanbul yaratıcı ekibi tarafından ön elemeye tabi tutularak 100 adede indirildikten sonra, 17 Mayıs – 16 Haziran 2022 tarihleri arasında yine Fotoistanbul Instagram ve/veya Facebook hesabından halk oylamasına sunulacak. Tekil başvuruda aranan tek şart, fotoğrafın bir temadan bağımsız olarak İstanbul’a ait olması. Seri fotoğraf kategorisine ise aşağıdaki temalardan birine uygun 10 fotoğraflık bir seriyle başvurulabilecek. Seri fotoğraf kategorilerine başvuran yarışmacıların serileri ise jürinin değerlendirilmesine sunulacak.

Tekil kategoride birinci 10.000 TL, ikinci 6.000 TL ve üçüncü 4.000 TL, seri kategoride ise her temanın birincisi 10.000 TL kazanacak. Yılın dereceye giren 8 fotoğrafı, kategori ödüllerinin yanı sıra, NFT desteğine de hak kazanacak. Fotoistanbul hem bu fotoğrafların ‘mint’ ücretlerini karşılıyacak hem de ilk defa NFT dünyasına girecek sanatçılara NFT’lerin oluşturulması konusunda danışmanlık verecek.

  • İSTANBULLU İstanbul’un kültürü ve yaşam biçiminin parçası olan herkes bu kategorinin konusu olabilir. İstanbul insanının yaşamlarından kesitler, portreler, İstanbulluların İstanbul ile ilişkisini yansıtan kareler.
  • 24 SAAT İSTANBUL Günün her saatinde yaşayan İstanbul’dan kareler
  • İSTANBUL MANZARALARI İstanbul’un silüeti, tarihi dokusu, eşsiz boğaz manzaraları gibi bu özel şehirden kareler.
  • İSTANBUL’UN YAPILARI Tarihi eserlerden gökdelenlere, gecekondulardan yalı ve köşklere, İstanbul’da yer alan eski – yeni tüm yapılar.
  • ISTANBUL’UN SOKAKLARI Istanbul sokaklarında hayat, insanlar, karşılaşmalar ya da objektifin ardındaki gözün yakaladığı tüm kareler.