kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Fransa’da kadıNgözÜyle Nü Sergi

8 Kasım 2016

kadıNgözÜyle, nü fotoğraf tarihinde egemen olan “erkek sanatçı, kadın model” hegemonyasına karşı bir duruş sergilemek, beden algısı, toplumsal cinsiyet ve mahremiyet kavramlarına dikkat çekmek isteyen bir fotoğraf grubu. 22 kadın fotoğrafçının kurduğu grubun dört yıl süren çalışmaları sonucunda ortaya çıkan eserler, 3 – 16 Kasım 2016 tarihleri arasında A Ta Turquie Derneği ve Nancy Belediyesi’nin ev sahipliğinde Fransa’nın Nancy kentindeki Galeri Neuf‘te sergileniyor.

Mimar, grafiker, bankacı, akademisyen, çevirmen, turist rehberi ve doğum fotoğrafçısı gibi farklı mesleklerden biraraya gelen kadınların oluşturduğu ve fotoğrafçı Niko Guido’nun danışmanlığında faaliyetlerini yürüten grubun eserleri ilk kez Fransa’da görücüye çıktı.

Projeye imza atan fotoğrafçılar: Bahar Akkoyun, Ceren Bıyıklı, Dana Orhon, Elif Gökçe, Esra Çolak, Halime Tural, İpek Kuray Özşahin, Jasemin Sadıker, Kler Kasutol, Candan Taşatmanlar,  Liriya Lee, Mehtap Bülbül,  Meltem Çiftçi, Nurhayat Yenice, Oylum Bülbül Ananas, Özlem Demircan, Özlem Yıldırım Gözde, Özlem Sezgin, Pınar Derin Gençer, Semra Uyar, Servet Deniz, Sevinç Doğu Yılmaz, Ülkü Aydın.