Frieze New York’ta neler oldu?

18 Mayıs 2016

5. Frieze New York fuarı, 31 ülkeden 200’ü aşkın galeriyi 4-8 Mayıs tarihleri arasında Randall’s Island’daki ikonik çadırda ağırladı. Fuar boyunca öne çıkan haberleri kültür.limited olarak derledik.

  • Genel Analiz:

Geçen yıllara kıyasla ilk günün satışları düşük geçti. Satıştaki düşüşün başkanlık seçimleri ve vergi denetiminden kaynaklandığı söyleniyor. New York eyaletinin fuar öncesi yürüttüğü yeni vergi denetimi kapsamında, sanat ticareti yapan kişilerin geçmiş alımlarına yönelik bazı vergi yükümlülükleri bu düşüşe sebep olarak gösteriliyor.

Geçtiğimiz yıl Christie’s, Sotheby’s ve Phillips gibi önemli müzayede evleri açık arttırmalar sonucunda 2.7 Milyar Dolar gelir elde etmişti. Bu yılki gelir ise 1.1 ile 1.6 Milyar Dolar arasında değişiyor. Sergi boyunca yapılan satışlarda ise geçen yıla göre %7’lik bir düşüş açıklandı.

Yeni galerilerin 15.000 Dolar ve altındaki bedeldeki eserlerinin satışında ise artış gözlemlendi.

  • Önemli Satışlar:

Gagosian Galeri fuar alanında Damien Hirst’e ağırlık verdi. Alanda sanatçının en önemli yapıtarı sanatseverler ile buluştu. Hirst’in eserlerinden biri 3.75 Milyon Dolar‘a alıcı buldu.

Hauser & Wirth‘te sergilenen Roni Horn cam heykelleri 975.000 Dolar, Paul McCarthy’nin SC Western Red River, Red (2016) adlı eseri ise 750.000 Dolar’dan satıldı.

James Fuentes Galeri ise Benjamin Senior’a ait 6000 ile 15000 Dolar arasında değişen 12 eserin tamamını sattı. Sanatçı Benjamin Senior, çıkış yapan önemli sanatçılar arasında gösteriliyor.

  • Frieze Projects’e Tepki:

İtalyan sanatçı Maurizio Cattelan, Frieze Projects kapsamında fuar alanına canlı eşek yerleştirdi. Bir canlının fuar malzemesi olamayacağı yönünde tepkiler alan Frieze ekibi, bir süre sonra projeyi kapattı.

*Bu yazı Artsy ve ARTnews web sitelerinden derlenmiştir.