kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Füsun Eczacıbaşı’na İspanya Kraliçesi’nden Uluslararası Sanata Destek Ödülü

21 Şubat 2022

Madrid merkezli Callia Vakfı, SAHA Yönetim Kurulu Başkanı Füsun Eczacıbaşı‘na Uluslararası Sanata Destek Ödülü‘nü veriyor. İspanya Kraliçesi Sofia, ödülü 22 Şubat’ta Madrid’deki Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nde düzenlenecek törende Füsun Eczacıbaşı’na takdim edecek.

2015 yılından beri etik ve ahlaki değerler çerçevesinde sanata destek ve filantropi alanındaki çalışmalarından ötürü İspanya ve Güney Amerika’nın önde gelen sanat destekçilerine verilen ödül, bu yıl ilk kez uluslararası bir isme veriliyor. Ödülün, Füsun Eczacıbaşı başkanlığındaki SAHA—Çağdaş Sanatı Destekleme Girişimi’ne, sanat adına dünya çapında bir dayanışma ve filantropi modeli yarattığı için verildiği belirtildi. Bu yıl 10. yaşını kutlayan SAHA, şimdiye kadar Türkiye’den 400’ün üzerinde sanatçı, küratör, yazar ve sanat inisiyatifinin projesini, 43 farklı ülkede kâr amacı gütmeyen 170 müze, bienal ve sanat kurumuyla işbirliği yaparak ve kaynak sağlayarak destekledi.

Callia Vakfı tarafından ödül töreni öncesinde uluslararası davetlilerle birlikte SAHA yönetim kurulu üyelerinin katılacağı iki günlük özel bir program hazırlandı. Füsun Eczacıbaşı, 20 Şubat’ta düzenlenen uluslararası konferans programına SAHA’nın sanata destek projelerinden yola çıkarak “Sanatçıları Dünyaya Açmak: İşleyen Modeller” başlıklı bir panele davet edildi. İspanya Kraliçesi’nin katılacağı ödül töreninde ise Füsun Eczacıbaşı’nın konuşmasının ardından SAHA’nın 10 yıllık yolculuğundan kesitler sunan kısa bir film gösterilecek.

Bu yıl Füsun Eczacıbaşı’na verilecek uluslararası ödülün yanı sıra İspanyol destekçi ödülünü Maria Jose Jove Vakfı’nın Başkanı Felipa Jove ve Latin Amerikalı destekçi ödülünü ABD’deki koleksiyon ve aile vakıflarıyla bilinen Jorge & Darlene Pérez çifti alıyor. Metropolitan Sanat Müzesi direktörü Max Hollein, Madrid Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi direktörü Tomás Marco ve Meksika Ulusal Sanat Müzesi direktörü Carmen Gaitan’ın seçici kurulunu oluşturduğu ödül, daha önce Metropolitan Sanat Müzesi’nin en uzun süreli direktörü Philippe de Montebello, Alba Dükü Carlos Fitz-James Stuart, Meksika’daki Soumaya Müzesi’nin kurucusu Carlos Slim ve Venezuelalı koleksiyoner Patricia Phelps de Cisneros gibi isimlere verildi.

2022 yılı “Spanish Patron” (İspanyol Sanat Destekçisi) ödülünü, çocukluk ve sosyal kapsayıcılığa odaklanan ve kar amacı gütmeyen Maria Jose Jove Vakfı’nın başkanı Felipa Jove alıyor. 2003 yılında kurulan Maria José Jove Vakfı aralarında Picasso, Léger, Miró, Dalí, Kandinsky, Louise Bourgeois, Kiefer ve Gormley gibi sanatçıların yapıtlarının de bulunduğu 600’den fazla sanat eserine sahip. “Latin American Patron” (Latin Amerikalı Sanat Destekçisi) Ödülü’nün sahipleri Jorge ve Darlene Pérez çifti ise, sanatçı, küratörler ve kamu için düzenli programlama ve misafirlik programı imkanı sunan deneysel bir sanat alanı olan El Espacio 23’ün, kültürel topluluklara ödenek sağlayan, kar amacı gütmeyen Jorge M.Pérez Aile Vakfı’nın ve yine kültürel organizasyonları destekleyen The Pérez CreArte Programı’nın kurucuları.