kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Gaia Gallery kapandı

7 Ağustos 2018

2014 yılında İstiklal Caddesi’ndeki Tarihi Elhamra Han’da kurulan ve Ekim 2016’dan beri Dolapdere’deki dört katlı yeni mekânında faaliyet gösteren ve bu süreçte 100’ün üzerinde sanatçı, 7 küratör, 6 yabancı galeri ve 10’dan fazla kurum ile iş birliği ile 23 tane sergiye ev sahipliği yapan, ve yine tüm bu süreçte 9 fuar ve 3 festivale katılan GAIA Gallery kapandı.

Sergilerin yanı sıra panel, performans, festival, gösterim ve workshop gibi etkinliklere de ev sahipliği yapan ve GAIA Editions ve GAIA Bookmark gibi projeler geliştiren GAIA Gallery, artık konvansiyonel anlamda, mekân odaklı galeri sisteminden uzaklaşarak proje üretme ve yönetme inisiyatifi olarak devam edeceğini duyurdu. Bu yaklaşım, 2017 yılında The Empire Project’in de fiziksel mekânını kapatarak proje bazlı içerik üretmesiyle paralellik gösteriyor.

Galeri, özellikle Vehbi Koç Vakfı’nın açacağı Arter Müzesi’nden önce Dolapdere’ye konumlanarak stratejik bir hamleye imza atmıştı. Ardından Dolapdere’ye gelen Dirimart ve Pilevneli gibi galeriler ile Dolapdere’nin bir kültür havzasına dönüşmesinde önemli bir rol oynuyordu.