kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

GalataPerform iki oyunuyla Edinburgh Fringe Festivali’nde

4 Ağustos 2021

Edinburgh Fringe Festival, bu yıl 6 – 30 Ağustos 2021 tarihleri arasında gerçekleşiyor. Festival bu yıl hibrit bir yapıda hem dijital hem de fiziksel olarak gerçekleşiyor. Canlı yayın gösterimleri, çevrimiçi gösterimler, sahnede oyunlar olarak farklı bir program sunan festival programında tiyatro dışında dans, performans, mim, stand-up ve müzik alanlarında da gösteriler yer alıyor.

Festival programında yer alan oyunlar arasında Türkiye’den GalataPerform’un iki oyunu yer alıyor. Video, ses, performans ve yerleştirmenin birleşiminden bir estetik ortaya çıkaran “Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar” ile 2019’da Edinburgh Fringe Festivali’nde İngilizce olarak sahnelenen ”Yüz Yılın Evi” oyunları, bu sene festival kapsamında seyirciyle buluşuyor.

Ferdi Çetin‘in kaleme aldığı Yeşim Özsoy‘un yönettiği ve Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan, Ahmet Ayaz Yılmaz‘ın rol aldığı Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, bir araya gelemeyen bir ailenin akşam yemeğine konuk oluyor. Zamanımıza dijital bir ağıt olarak tasarlanan oyun, kısıtlı zamanlarda bir araya gelememenin dinamiğini kendi estetiği içinde değerlendiriyor. Oyun aynı zamanda seyircinin tamamlaması için bıraktığı boşluklar aracılığıyla 90larının Türkiye’sinin karışık politik atmosferiyle günümüz arasında paralellikler kuruyor.

2019’da Edinburgh Fringe Festivali’ndeki performansıyla The Times’da adından söz ettiren ve Guardian’ın seçkisinde yer alan Yüz Yılın Evi (House of Hundred), yazar/yönetmen/oyuncu Yeşim Özsoy’un kendi kişisel tarihinden yola çıkarak oluşturduğu hikayelerle yıkılan konak üzerinden 100 senelik tarihimize odaklanıyor. Türkiye prömiyerini 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde yapan oyun, Berlin ve Zürih gösterimlerinden sonra İstanbul sahnelerinde yerini aldı. Makedonya, Romanya turnelerinden sonra ise Edinburgh Fringe Festivali’nde üç hafta boyunca İngilizce olarak sahnelenmişti.

Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar, Deserted Shores // Negative Photographs ismiyle 6 Ağustos 2021 Cuma günü Edinburgh Festival Fringe’de çevrimiçi prömiyer yapacak. Çevrimiçi gösterim 30 Ağustos‘a kadar edfringe.com‘da devam edecek. Yüz Yılın EviHouse of Hundred ismiyle 20 Ağustos‘ta Edinburgh Fringe Festivali’nde çevrimiçi prömiyer yapacak.