kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Bosfor’da yeni sergi: “Gün Işığının Doğası” 

8 Ağustos 2022

Galeri Bosfor, 27 Temmuz – 27 Ağustos 2022 tarihleri arasında “Gün Işığının Doğası” başlıklı karma sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, galeri mekânına süzülen gün ışığının farklı saatlerde değişen etkilerini gözlemlemeye ve gün ışığının hayatımızdaki etkisi üzerine düşünmeye dair mütevazı bir davet sunuyor.

Sergi, güncel üretimlerle galeri koleksiyonundan parçaları bir araya getirerek, adeta bir eve yerleştirme yapar gibi düzenleniyor ve yerleştirmedeki esnekliğin kuracağı bilinçli ve tesadüfi ilişkilere dikkat çekiliyor.

Galerinin temsil ettiği sanatçılar Burcu Erden, Mithat Şen, Erman Özbaşaran, Olgu Ülkenciler, Ahmet Çerkez, Yasha Butler’ın yanı sıra Işıl Kapu, Gülnihal Yıldız, Nisan Yıldırım, Uğur Daştan ve Ilgın Seymen’in yer aldığı sergi, bir salon sergisi gibi yoğun bir yerleştirmeyle sunuluyor.

Sergide galeri koleksiyonundan Orhan Peker, Cihat Burak, Avni Arbaş, Adnan Çoker ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun baskı eserleri de bu kalabalık yerleştirme arasına ekleniyor. Yoğunluk ve boşluk arasında dinamik bir paslaşma kuran bu yerleştirme ile izleyicinin eserler arasındaki ilişkileri ve etkileri keşfetmesi ve kendi yaşam alanları için yerleştirme biçimlerinden ilham alması mümkün.