kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Feriye’de yeni sergi: Bilge Koleksiyonu’ndan Bir Seçki

19 Nisan 2019

Türkiye modern ve çağdaş sanatına izini bırakmış çok sayıda sanatçının yapıtlarını kapsayan Bilge Koleksiyonu’ndan bir seçki 19 Nisan – 12 Mayıs 2019 tarihleri arasında Galeri Feriye’de sergileniyor.

Ziyaretçiler, gerçek bir sanat tutkunu ve pek çok sanatçının hamisi, koleksiyoner Muhsin Bilge (1944-2014) ile eşi Zeyno Bilge ve ardından çocukları Ali ve Aslı Bilge’nin gözünden Türkiye Modern ve Çağdaş Sanatı tarihinde bir gezintiye çıkacak.

Derya Yücel danışmanlığında hazırlanan sergide Bedri Rahmi Eyüboglu, Burhan Uygur, Eren Eyüboğlu, Fahrelnissa Zeid , Gülsün Karamustafa, İbrahim Örs, Kemal Önsöy, Komet, Mehmet Güleryüz, Özdemir Altan, Sabri Berkel, Şükriye Dikmen, Zeki Faik İzer, Şahin Kaygun, Mengü Ertel, Ömer Uluç, Erol Akyavaş gibi büyük ustaların yanı sıra sonraki kuşaklardan Hakan Gürsoytrak, Erim Bayrı, Haluk Akakçe, Hande Şekerciler, Volkan Kızıltunç, Beyza Boynudelik, Füruzan Şimşek, Mustafa Özel, Saim Erken, Serkan Yüksel gibi 40’a yakın sanatçının 80’i aşkın eseri yer alıyor.

Çocukluğundan itibaren birçok koleksiyon oluşturan Мuhsin Bilge, doksanlı yıllarda sanat koleksiyonculuğuna başladı. Satın aldığı eserleri noterliğinde sergiler, ofisinin ‘Türkiye’de en çok ziyaret edilen sanat galerisi’ olduğunu şakayla karışık ifade ederdi. Muhsin Bilge’nin noterliğine gelenler, çalışma masasına, duvarlarda asılı resimler, çizimler ve heykeller arasından ulaşmanın şaşkınlığını yaşardı. Muhsin Bilge, en yoğun iş günlerinde bile muhakkak sanatçı dostlarıyla buluşurdu. Koleksiyonundaki her sanatçının farklı dönem çalışmalarından eserlerini toplamak için özenli bir gayret gösterir, aynı zamanda onların çalışma şekline ışık tutan sanatçı defterlerini, taslaklarını ve mektup gibi yazışmalarını da biriktirdi. Tüm bu gayretler Muhsin Bilge’nin, ilgisini çeken sanatçıların sadece eserlerine değil, aynı zamanda kişiliklerine ve yaşamlarına da ne kadar ilgi duyduğunun bir kanıtıydı. 2014 yılındaki vefatından sonra koleksiyon, ikinci kuşak temsilciler olarak çocukları Aslı ve Ali Bilge tarafından yönetiliyor. İstanbul’da açılan bu en kapsamlı Bilge Koleksiyonu sergisinde hem Zeyno-Muhsin Bilge koleksiyonundan hem de çocuklarının koleksiyonlarından eserler yer alıyor.