kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Nev İstanbul’da yeni sergi: “Bir Ağacın Altında”

23 Eylül 2021

Galeri Nev İstanbul, 24 Eylül – 30 Ekim 2021 tarihleri arasında Selçuk Demirel’in “Bir Ağacın Altında” başlıklı yeni kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergide, sanatçının geçmiş işlerinden ufak bir seçki ile sergiye adını veren son dönem serisi de yer alıyor.

Serginin ana hatlarını oluşturan ve 2019 yılında tamamlanan Bir Ağacın Altında adlı serisinde sanatçı, fiziksel mekânın ötesinde düşsel sahneler kurguluyor. Demirel’in Çin ve Japon estamplarından ilhamla pirinç kağıtlar üzerine suluboyayla gerçekleştirdiği ve marufle tekniğiyle tuval üzerine gerilen bu eserler, aynı zamanda daha önce deneyimlemediği yeni bir çalışma pratiğini oluşturuyor.

Gerçekle hayal arasında bir dünyaya ait, zamanlar ve mekânlar ötesi bir hissiyatı yansıtan doğa tasvirlerine ince, kırılgan dallı ormanlar ile nehirler arasında dolaşan insan veya hayvanlar eşlik eder. İncecik ağaçların çizilmesiyle başlayan ve çeşitli detayların eklenmesiyle yoğun ya da sade kompozisyonlar oluşturan sanatçı, “bir ağacın altında” ifadesini kullanırken bir yandan insan – doğa ilişkisinin rahatlatıcı, meditatif ve korunaklı yönüne, diğer yandan da insanın çevresiyle ilişkisindeki yalnızlığa ve kendini izole etme isteğine çağrışım yapar. Demirel’in eserlerindeki humor, düşünce özgürlüğü, ekonomik eşitsizlik, politik baskılar gibi toplumsal gerçekliklere dair çeşitli semboller ve doğa temaları içinde gizlenerek, izleyicinin algısına ve bilgisine göre genişleyen bir evren yaratır. Karşılaştığı detaylarla yaratıcı dünyasını günden güne geliştirerek, kimi zaman da çeşitli yazarlarla işbirliği içinde çalışarak sanatsal yolculuğuna devam eden Demirel, dünyanın geçtiği zor dönemlerde bizleri kuşatan fikir, bilgi ve hislere dair farklı bakış açılarını sunmaya devam eder. Selçuk Demirel’in Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan “Bir Ağacın Altında” isimli kitabının lansmanı ise sergiyle eş zamanlı olarak yapılacak. Kitap, sanatçının bir bölümü sergide görülebilecek yeni serisinin yanı sıra Güven Turan ve Uras Kızıl’ın eserler üzerine yazılarını içeriyor.