kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Nev İstanbul’da yeni sergi: “Tek Kanal / Single Channel”

20 Nisan 2021

Galeri Nev İstanbul, 15 Nisan – 14 Mayıs 2021 tarihleri arasında, video sanatına odaklanan ve Türkiye’den farklı sanat kurumlarıyla inisiyatiflerinin katılımıyla gerçekleşen SENKRON başlıklı program kapsamında “Tek Kanal / Single Channel” başlıklı grup sergisiyle yer alıyor.

Nermin Er, Hale Tenger ve İnci Eviner’in tek kanallı işlerinden oluşan sergide farklı çalışma yöntemlerine sahip üç sanatçının pratiği, ekran aracılığıyla iletilen görüntülerin ardındaki teknik ve kavramsal çeşitlilik üzerinden yeniden değerlendirilme imkânı buluyor.

Bu bağlamda “video sanatı” gibi genelleyici ve tartışmaya açık bir kategori altında sıkça kullanılan “tek kanal” tanımına vurgu yapan sergide, çoğu sosyal ve politik göndermelere sahne olan çalışmalar sırayla izlenebilecek. Sergi kapsamında sanatçıların eserleri üzerine sanat yazarları tarafından kaleme alınan metinler ise, Galeri Nev İstanbul’un mikro yayını Güncel’de yayınlanacak.

Türkiye genelinde eş zamanlı video sergileri hedefiyle yola çıkan SENKRON, aynı anda düzenlenecek ve merkezinde video sanatı olan sergi ve etkinlikler bütününden oluşuyor. Mixer ve Bilsart’ın öncülüğünde; İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye’de sanat kurumlarının ve organizasyonların iş birliğiyle alanında umut vadeden bir etkinlik olma özelliği taşıyor. Video sanatını farklı mekânlarda görünür kılan, aynı zamanda video işlerin üretimine ışık tutan sanatçı, küratör, koleksiyoner ve sergi söyleşileriyle kapsamlı bir program önerisi sunuyor.