kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Nev’de yeni sergi: ARŞİV: 1987 – 2018

26 Mart 2019

Galeri Nev İstanbul, kurulduğu 1987 yılından itibaren 2018 yılı sonuna kadar 104 sanatçı ile gerçekleştirdiği 254 sergiyi belgeleyen ARŞİV: 1987-2018 adlı bir yayın hazırlıyor. Yayın, 26 Mart – 6 Nisan 2019 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul’un Mısır Apartmanı’ndaki mekânında açık olacak.

Yayın, galerinin Maçka Caddesi No: 33’teki mekânında 24 Ekim 1987’de açtığı ilk sergi olan ‘Abidin Dino – Bu Dünya’ sergisinden, Mısır Apartmanı’ndaki mekânında açtığı 2018 yılının son sergisi ‘Alev Ebüzziya Siesbye’ye kadar tüm sergilerin davetiyelerini içerecek.

Bu yayına eşlik edecek sergide ise 1987 yılından itibaren yayınlanmış tüm kitap ve kataloglar ile muhtelif sergilerden fotoğraf ve belgeler yer alacak. İstanbul’da henüz hiçbir özel müzenin olmadığı yıllardan başlayarak ilk sergilerini açtığı bir kuşağı bugünlere taşıyan, uluslararası sanat ortamı ile tanıştıran galerinin yerel sanat ortamının örgütlenmesi ve güçlenmesi için yaptığı tüm çalışmalar böylece belgelenmiş olacak.

Galeri Nev İstanbul, 1987 yılından bu yana hem yerel hem de uluslararası izleyiciye modern ve çağdaş sanatı tanıtmak amacıyla düzenli olarak sergiler organize ederken bu sergilere eşlik eden yayınlar hazırlamıştır. Bugüne dek yayımladığı yüzden fazla katalog, orijinal baskı suiti ve mono- grafileriyle, Türkiye’nin kültür-sanat ortamına katkıda bulunan öncü galerilerden biri konumunda olmuştur.

Galeri, 1990’lı yılların başlarında modern Türk sanatının usta isimlerini sunarken aynı zamanda bir grup genç sanatçıyla da çalışmaya başlamıştır. Galeri Nev İstanbul’un omurgasını oluşturan bu yeni nesille süren işbirliği, sanatçıların kariyerini güçlendirirken bir yandan da galeriyi yerel ve uluslararası ölçekte seyirciyle buluşturmuştur.