kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Nev’de yeni sergi: O!

28 Mart 2022

Galeri Nev, 19 Mart – 19 Nisan 2022 tarihleri arasında O! başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Sergi, 2014 yılında Galeri Nev’in otuzuncu kuruluş yıldönümü vesilesi ile başlayan ve iki yılda bir tekrar eden NevNadir sergilerinden biri olarak konumlanıyor.

Sergi, Galeri Nev’in temsil ettiği sanatçıların yanı sıra, hayranlıkla ilişkilendiği “nadir” misafirleri de ağırlıyor. Sanatçıların bu sergi için ayırdıkları ya da ürettikleri özel işlerle O! yalnızca teknikleri, malzemeleri, düşünceleri ve nesilleri birbirleri ile karşılaştırma olanağı sunmuyor, zamanın ortak ruhunun izini de sürüyor.

Sergi için inşa edilen kıvrımlı duvarlar kürenin kapsayıcı ve mahrem iç mekânına da referans veriyor. Kafa tası, ana rahmi, bir kar küresi ve tarihin sonsuz anında, sayısız farklı coğrafyada inşa edilen tapınaklar, hepsi galerinin bu sergi için daireselleşen –hatta belki labirentleşen- mimarisine ilham veriyor. İçeriye yerleşen eserler, bir yandan bilim ve felsefenin kutuplarını yeniden ararken, bir yandan da akla ateşin etrafında el ele çemberleri, antik amfi tiyatroları, disko toplarını, sabun köpüklerini, bilyeler ve toplar ile oynanan bütün oyunları da getiriyor. O! izleyenleri oyun oynamaya davet ediyor.

Sergide yer alan sanatçılar Alev Ebüzziya Siesbye, Ayşegül Turan, Beril Or, Deniz Aktaş, Eda Gecikmez, Erdal Duman, Erol Akyavaş, Esma Ekiz, Fatih Kahya, Gökhun Baltacı, Gülsün Karamustafa, Güneş Terkol, Işıl Kurmuş, Kutlu Gürelli, Kyriaki Mavrogeorgi, Melike Abasıyanık Kurtiç, Nazif Topçuoğlu, Necla Rüzgar, Nermin Kura, Pelin Kırca, Roland Topor, Selim Cebeci, Volker März, Yıldız Moran ve Zeren Göktan.