kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Nev’den yeni sergi

4 Ekim 2018

Galeri Nev İstanbul, 5 – 27 Ekim 2018 tarihleri arasında Aras Seddigh‘in üçüncü kişisel sergisi “Fil Gözü Pencerede Uyur”a ev sahipliği yapıyor.

Cam, seramik, metal, fotoğraf, baskı, tuval gibi farklı malzemeleri ve üretim biçimlerini kapsayan sergi, sanatçının düşünme ve üretme pratiğinin bir süreç olarak izlenmesine vesile oluyor.

Seddigh’in resimlerinde görünen mekanik ve organik arasındaki geçişler, burada kendilerine yeni detaylar ekleyerek, başkalaşarak daha çizgisel kurgularla ve bazen yeni formlarla izleyicilerin karşısına çıkıyor. Seddigh’in sanatsal pratiğinde ortaya çıkan seramik formların daha sonra metal ve cam heykellere dönüşüm süreci ise, objenin hafızası üzerinden izleyiciyi kimlik değişimi ve hafıza üzerine düşündürmeye dair önerilerde bulunuyor.

Sanatçının hem kişisel deneyimlerini hem de üretim sürecinden kesitler aktardığı ve serginin kurgu sürecinin bir parçası olan satırları ise, taş ve pamuk gibi farklı malzemelerle buluşarak baskılara dönüşürken, düşünceyle malzeme arasında yeni bir ifade biçimi yaratmaya çalışıyor.