kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeri Siyah Beyaz 34. yılını Ardan Özmenoğlu sergisi ile kutluyor

1 Şubat 2018

Galeri Siyah Beyaz, 34. yılını Ardan Özmenoğlu’nun 2 – 26 Şubat 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek “Adını Sen Koy” başlıklı sergisi ile kutluyor.

Sergi, yalnızca kadına dair olan imge ve betimlemeleri bir araya getirerek, sanatçının değindiği birbirinden farklı göndermeleri izleyiciye sunuyor.

Eserlerinde küresel popüler kültür ve Türk kültürüne ait ifade ve imgeleri konu alan Özmenoğlu, bu yılın çıkış yapmış başlığı olan feminizmi ön plana çıkarıyor. Sergi ismini sanatçının ilham aldığı, Duygu Asena’nın “Kadının Adı Yok” kitabından alıyor ve Özmenoğlu, izleyiciye ‘Adını Sen Koy’ diye bir öneri sunarak, onlara yeni bir düş alanı bırakıyor. Özmenoğlu sergide imzası haline gelen post-it notlara yaptığı baskıların yanı sıra, neon ve
heykellerine de yer veriyor. Çağdaş trendleri tarihle günümüzü harmanlamayı sanatının asıl meselelerinden biri haline getiren sanatçı, bu kez kullandığı zarif ve romantik imgelerin arkasında, kadın ve toplumun ilişkisini inceliyor. Bu güncel farkındalıktan yola çıkan romantik eserleriyle Özmenoğlu çeşitli kadın betimlemelerini
başkalaştırarak her biçimde yeni bir söylem geliştiriyor.