kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galeriler İçin Sosyal Medya Kiti

8 Mart 2017

2016, sosyal medya için muazzam bir yıl oldu. Instagram Stories (Hikayeler), Snapchat’e kafa tuttu ve Facebook, Canlı Yayın özelliğini kullanıcılarıyla buluşturdu. Sosyal ağlardaki topluluklar da ışık hızında büyüdü.

Bu demek oluyor ki galeriler için sanatçılar, kuratörler, koleksiyonerler ve sanat dünyasına yön verenler ile doğrudan doğruya iletişim kurmak artık çok daha kolay.

Galerilerin başarısını artırma amacıyla Artsy, sanat dünyası için bir sosyal medya kiti hazırladı. Bu yeni kit; Instagram üzerinde bir koleksiyoner topluluğu oluşturmaya, Facebook ve Instagram aracılığıyla canlı yayın yapmaya ve içeriklerin fark edilmesi için gönderileri optimize etmeye yardımcı olacak.

Facebook’ta bir içerik performansa göre nasıl optimize edilir?

İletilmek istenilen mesajla, seyircinin almak istediği mesaj arasında bir denge kurulmalı. Neyin iyi uygulandığı (beğeni, yorum, paylaşım ve tıklanma açısından) ve neyin uygulanmadığına dikkat ederek, en önemli araç, yani sezgi, geliştirilmiş olacak.

Kişiselleştirme

İçeriğin türü ne olursa olsun; başlık, alıntı, bağlantı adresi ve görsel, video vb. çok dikkatli düşünülmüş olmalı. Alıntılar bilgilendirici, başlıklar kısa tutulmalı ve Sprout’s Landscape gibi araçlar kullanılarak görselin çözünürlüğü ve boyutlarına çok dikkat edilmeli.

Yüksek kaliteli içerikler, paylaşılabilir içeriklerdir ve bu da Facebook’un en beğendiği şey. Bir beğeni değerli olabilir, fakat bir paylaşım, Facebook algoritmasına gönderilen en güçlü sinyaldir ve bu içeriğin insanların haber kaynağında gösterilmesi gerektiği anlamına gelir. Bir Facebook gönderisi oluştururken, takipçilerin bunu gönderiyi beğenip arkadaşlarıyla birlikte paylaşmak isteyip istemeyeceklerini düşünülmesi gerekiyor.

Zamanlama

Günde kaç tane içerik üretileceğine karar vermek galeriye kalmış olabilir. Fakat, bir paylaşım planına sadık kalmanın ve sayfanın, takipçilerin uğrak mekanı olmasını sağlamanın birçok faydası görülebilir.

Genellikle, sabahın erken saatlerinde, öğlen, akşam üzeri ve gece paylaşılan gönderiler, en iyi sonucu verebilir.

Hedefleme

Facebook Öncelikli İzleyici Hedefleme özelliği, Facebook’un ilk önce takipçilere sağlanacağı içerik için bir takipçi alt kümesi oluşturuyor. Hedefler kullanılarak, içeriğin, ilk önce takipçi alt kümesine iletildiği garantilenir.

Bir Instagram Gönderisinin Anatomisi

Hashtag (Etiket)

İçeriğe ve hedef kitleye en uygun etiketler (sanatçı adları, hareketler, vb.) kullanılmalı ve düşük kaliteli çok kullanılan etiketlerden (Örn: #art, #artsy, vb.) kaçınılmalı. Çok yaygın taktiklerden biri, açıklamada en uygun etiketlerin kullanılması ve diğerlerinin yorumlara eklenmesi.

Geotag (Yer Etiketi)

Gönderinin, Instagram kullanıcıları tarafından daha çok keşfedilmesini sağlamak için en uygun yer etiketi kullanılmalı. Eğer gönderide başka bir hesap etiketlenirse, gönderi, etiketlenen hesabı keşfedenler için daha görünür olacaktır.

Bir figür eklemek

Gönderideki görselde var olan bir kişi, görsele bir boyut verir ve görselin fazla steril görünmesini engeller.

İlgili tarafları etiketlemek

Takipçilerin keşfetmesine daha fazla olanak tanımak için, gönderide, galerinin kendisi hariç diğer isimler de (Örn: sanatçı) etiketlenmeli.

Instagram Stories’de görüntülenme nasıl artırılır?

Hikaye, izleyicilerin devamını izlemek istediği bir gönderi ile başlatılabilir. Hikayenin geri kalanı etrafı gösteren videolarlar ve detayları inceleyen fotoğraflarla devam edebilir. Birbirine bağlı bir hikaye, ilk öncelik olmalı.

Facebook ve Instagram canlı yayını

Facebook’ta canlı yayın yapmak için, öncelikle deneme olarak, paylaşım ayarlarını ”sadece ben” yapıp, çekim ve ses kalitesi test edilebilir. Facebook Live’ın en iyi yanlarından biri, videolar kısmına eklenmesi ve paylaşılabilmesi.

Instagram Live ise, canlı yayın sona erdiğinde ortadan kayboluyor. Bu yüzden, takipçilerin canlı yayın başladığına dair bildirim aldığından emin olmak gerekiyor.