kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galerist’te “Perdeli Natürmort”

14 Mayıs 2018

Galerist, Galeri Nev Ankara işbirliğiyle 10 Mayıs – 23 Haziran 2018 tarihleri arasında “Perdeli Natürmort” başlıklı grup sergisine ev
sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Deniz Artun’un üstlendiği sergi ilhamını bir Antik Yunan öyküsünden alıyor.

Sergide Abidin Elderoğlu, Abidin Dino, Alev Ebüzziya, Ali Şentürk, Anıl Saldıran, Candeğer Furtun, Deniz Bilgin, Elif Uras, Erdağ Aksel, Erol Akyavaş, Fatih Kahya, Koray Ariş, Mübin Orhon, Mümtaz Çeltik, Nazif Topçuoğlu, Necla Rüzgar, Nejad Devrim, Nermin Kura, Nur Koçak, Okay Özkan, Rasim Aksan, Selim Cebeci, Seval Şener, Şerif Karasu ve Yusuf Sevinçli’nin eserleri yer alıyor.

Anlatılara göre, iki şanlı ressam, Zeuxis ve Parrhasios, yeteneklerinin zirvesine erişir. Ancak kimse hangi zirvenin daha yüksek olduğunu bilemez. En müthiş sanatçının belirlenmesi için, ikisi mutlaka düello etmelidir! Her birine, bir duvardan, diğeri görmeden çalışabileceği bir parça verilir. Boyayacakları duvar resmi, dikkatle seçilerek davet edilmiş jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek, kazanının “en iyi” olduğu nihayet herkesçe bilinecektir. Zeuxis’in önceki resimlerini görenler, gördükleri anda büyülenmiştir. Parrhasios’un başarısı ise zamanla anlaşılmasındadır. Biri sanatı ile büyük sürprizlerin heyecanını, diğeri derin düşüncelerin zenginliğini uyandırır.

Resimlerini birer perde ile örtmüş Zeuxis ve Parrhasios arasından, jüri önce Zeuxis’in perdesini kaldırmasını ister…Ardındaki resimde meyve dolu bir tabak vardır. Nasıl olur da, Zeuxis böylesine amansız bir mücadeleye basit bir natürmort ile
katılmış olabilir? Çok geçmeden, greyfurtların ekşisi, armutların sertliği, üzümlerin suyu herkesin damağına yayılır. Derken bir kuş, bu sulu üzümlerden çalmak üzere duvara doğru hızla uçar ve izleyenlerin gözü önünde çarparak cansız, yere düşer.
Resmin yarattığı gerçeklik etkisinin kurbanı karşısında kalabalığın sakinleşmesi zaman alır. Nihayet Parrhasios’a dönüp onun da perdesini kaldırmasını istediklerinde, Parrhasios “yapamam” der; yenilgiyi baştan kabul mu etmiştir? Zeuxis kendi sabırsızlığını zorlukla bastırarak tekrar, “resmini görmek istiyoruz” der. Parrhasios yanıt verir: “Zaten ona bakıyorsunuz”. Parrhasios yarışma için bir perde resmi yapmıştır! Ve bu perdenin olağanüstü gerçekliği, başından bu yana karşısında oturan, zamanı geldiğinde yükselip açılacağını varsayan herkesin aklını başından almıştır.