Galerist’te yeni sergi: “Mıknatıs ve Ay”

5 Eylül 2019

Galerist, 6 Eylül – 12 Ekim 2019 tarihleri arasında temsiliyetini üstlendiği sanatçı Nilbar Güreş’in son dönem üretimlerine odaklanan Mıknatıs ve Ay başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor.

Küratörlüğünü Kevser Güler’in üstlendigi sergi; sanatçının resim, kolaj, fotoğraf, heykel ve video yerleştirmelerinden oluşan çarpıcı bir seçki sunuyor.

Sergide Nilbar Güreş’in üretiminde son yıllarda öne çıkan formlar ve temalar izleyiciyle buluşuyor. Sanatçı kumaş, tuz, metal, iplik gibi çeşitli malzemeler kullanarak yaptığı heykellerinde, mekansal müdahalelerinde, sahnelenmiş fotoğraflarında, kolajlarında, video yerleştirmesinde beden / coğrafya ile kurgu / fanteziye dair öğeleri cinsellik ve hazla ilişkisi içinde irdeliyor. Queer ve trans feminizmin politik ve imgesel imkanlarını üstlenen Güreş, gündelik pratikler ve çeşitli tahakküm sistemleri bağlamında bedenli bir öznelliğin izini sürüyor.

Sanatçı, akışkan, dönüşen, kaygan, zevk ve acı duyan bedenlere, bir imge olmakla yetinmeyen faillere, formlara, hareketlere bakıyor. Güreş, türlü baskı ve denetim rejimi ile ilişkisi içinde örtme ve açma, varlığını teslim etme ve yok sayma, kutsal adletme ve lanetli kılma pratikleriyle ve bunların dinler, sömürgecilik, ikili cinsiyet normları ve güncel medya kültürü bakımından ilişkileriyle ilgileniyor.