kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galerist’ten temsiliyet duyurusu

8 Ekim 2019

Galerist, Nilbar Güreş, Nuri Kuzucan, Şahin Kaygun ve Yeşim Akdeniz’i temsiliyetine kattığını duyurdu.

Nilbar Güreş, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun olduktan sonra Viyana Uygulamalı Sanatlar Akademisi Resim ve Grafik Bölümü’nde yüksek lisansını tamamlamıştır. Güreş’in pratiği; performans, video, heykel, enstalasyon, fotoğraf ve kumaş üzerine karışık teknik kolaj gibi farklı medyumları içeriyor. Güreş’in işleri öznelden yola çıkarak daha geniş sorunları ele alıyor. Sanatçı, Viyana ve İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Nuri Kuzucan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Resim bölümünde eğitim almış ve sonrasında Sosyal Bilimler yüksek lisansı yapmıştır. Resimlerinde kişisel alan kentsel peyzaj konularını araştıran sanatçı, modern şehrin, sakinleri üzerinden yarattığı etki üzerinde düşünür ve beton yığınlarını andıran soyut formlar ile yalnızlık algısını çözümler. Modernizme olan tepkisini malzeme seçimi ile yansıtan sanatçı, bant kullanımı ile izleyici üzerinde yaratmak istediği etkiyi pekiştirir.

Şahin Kaygun, İstanbul Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu’nda Grafik eğitimi almıştır. Üniversite yıllarında fotoğrafla ilgilenen sanatçı için grafik ve fotoğraf birbirini besleyen iki alan olur. Fotoğraf, grafik, sinema, resim gibi alanları harmanlayarak çağdaş ve disiplinlerarası bir dil oluşturan Kaygun, Türk fotoğraflarının avangard isimlerinden biri haline gelmiştir. 1992 yılında yaşamını yitiren sanatçının aynı yıl ‘Bir Fotoğrafçının Günlüğünden Notlar’ ve Kültür Bakanlığı tarafından ‘Tüm Bir Yaşam’ adlı kitapları yayınlanır. 

Yeşim Akdeniz, İzmir ve Ankara’da büyüdükten sonra 1996 yılında Kunstakademie Düsseldorf’ta eğitimine devam etmek için Almanya’ya taşınmıştır. 2002’de Prof. Dr. Dieter Kreig’in sınıfından mezun olan Akdeniz, aynı yıl Amsterdam’daki deAteliers sanatçı rezidans programına davet edilmiştir. Türkiye’deki ilk solo sergisini ‘Atlas Vazgeçti’ ismiyle 2005 yılında Galerist’te açan Akdeniz, 2017 Kunstakademie Düsseldorf’ta resim profesörü ünvanını kazanmıştır.