kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Galerist’ten yeni sergi: Kaynak

23 Kasım 2018

Elif Uras’ın Galerist öncülüğünde ve Kale Grubu desteğiyle, farklı coğrafyaların kültürel izlerinden beslenerek hayata geçirdiği mekana özgü yerleştirmesi Kaynak ile sanatçının son yıllardaki üretimini belgeleyecek kapsamlı monografisi, 24 Kasım – 30 Aralık 2018 tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nun yanındaki tarihi mekanda izleyicilerle buluşuyor.

Çeşitli tarihsel ve kültürel referanslardan ilham alan Uras, mozaik çinilerden oluşan duvarı, çeşme işlevi gören seramik tanrıça heykeli ve yine aynı malzemeden çerçevelere yerleşen desenleriyle ortak miras, melezlik ve çoğulluk gibi kavramları sorguluyor.

Çalışmalarını New York ve İstanbul’da sürdüren sanatçının 2016 yılında Galerist’te gerçekleşen son kişisel sergisi Hayal Meyal’den bu yana İstanbul’da ilk kez izlenebilecek yeni işleri, Galata’daki tarihi bir mekanı dönüştürerek yeniden kullanıma kazandırıyor.

Kale Grubu’nun 2018 yılı için tasarladığı seramik sanatını destekleme projesi kapsamında, Elif Uras’ın ilk monografisi hayata geçiriliyor. Editörlüğünü L. İpek Ulusoy Akgül’ün üstlendiği ve Ahu Antmen, Kathy Battista, Amy Smith-Stewart ve Merve Ünsal gibi uluslararası üne sahip yazarların makalelerini içeren kitapta, sanatçının pratiğinin feminist temelleri, seramik çalışmalarında geleneksel tekniklerin kullanımı, özgün desen ve resimleriyle seramik işleri arasındaki ilişki değerlendiriliyor. Editörün sanatçıyla yakın zamanda gerçekleştirdiği söyleşinin de yer alacağı kitap ile, Uras’ın son dönem sanatsal üretimi belgeleniyor. Galerist Yayınevi tarafından Türkçe ve İngilizce olarak yayınlanacak kitabın dağıtımı, Türkiye’yle beraber Revolver Yayınevi’nin de işbirliği ile dünyanın farklı noktalarında yapılacak.