kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Genç Caz 20. yılında Genç Caz+ olarak başvuruları bekliyor

21 Mart 2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti BBVA sponsorluğunda bu yıl 25 Haziran – 7 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 29. İstanbul Caz Festivali kapsamında düzenlenecek Genç Caz+ için başvurular başladı.

İstanbul Caz Festivali’nin gelenekselleşen bölümü Genç Caz, 20. yılında yaratıcı genç müzisyenleri daha geniş bir çerçevede desteklemek amacıyla isim değiştiriyor, Genç Caz’ın yanına “daha fazlası, ötesi” anlamına gelecek şekilde +  işareti ekleniyor. “Genç Caz+” caz, funk, R&B, neo-soul, elektronik müzik, hip-hop ve türler arası doğaçlama içeren müzikler yapan tüm genç müzisyenlerin başvurularına açık. Genç Caz+ için seçilecek topluluklar, hem 29. İstanbul Caz Festivali’nde konser verme imkânı yakalayacak, hem de festival sonrasında Genç Caz+ albümünde yer alacaklar. Başvurular için son gün 2 Mayıs Pazartesi.

Bu yıl 20. yaşını kutlayacak olan Genç Caz+, Türkiye’de amatör veya yarı profesyonel olarak müzikle ilgilenen, 30 yaş altındaki genç müzisyen ve topluluklara festival programında yer alabilecekleri bir platform sağlıyor. Başvurular sonrasında belirlenecek müzisyen ve topluluklar, İstanbul Caz Festivali kapsamında şehrin farklı semtlerindeki parklarda ücretsiz olarak gerçekleştirilen Parklarda Caz etkinliklerinde uluslararası sanatçılarla aynı sahneyi paylaşma imkânını yakalayacak ve daha sonra yayımlanacak Genç Caz+ albümünde yer alma hakkı kazanacak.

İlk defa geçtiğimiz yıl Mehmet Uluğ Fonu’nun desteği ve Sony Music Türkiye işbirliğiyle hayat geçirilen Genç Caz+ Albümü bu sene de devam ediyor. Genç Caz+ konserlerine seçilecek toplulukların birer özgün eseri, dijital platformlarda yayınlanacak bu albümde yer alacak. 2013 yılında aramızdan ayrılan müzik insanı Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu desteği ile albüm projesinin gerçekleşmesinin yanı sıra, genç, yetenekli, umut vadeden müzisyenlerin yaratıcılık ve kariyer gelişimleri desteklenecek ve Türkiye’den dünyaya seslerini duyurmaları sağlanacak.

Genç Caz+’ya profesyonel bir albüm yayımlamamış ve 30 yaşın altında olan müzisyen ve topluluklar başvurabilir. Seçmelere caz, funk, R&B, neo-soul, elektronik müzik, hip-hop gibi farklı türler, türler arası doğaçlama içeren müzikler ve benzeri tarzlardaki demoları ile katılınabilir. Müzisyenler, kendi özgün eserlerinin yanı sıra başka parçaların yorumlarından oluşan bir repertuar ile başvurabilirler. Yayımlanacak albümde yer alabilmek için sanatçıların kendi özgün eserleri (söz-beste) ile katılmaları özellikle tercih edilecektir. Değerlendirme Konseri’nde yer almaya hak kazanan isimler 9 Mayıs Pazartesi günü festivalin internet sitesi üzerinden açıklanacak. Festival ekibi ayrıca, Genç Caz+ seçmelerine katılmayı düşünen adaylarla başvuru süreci ile ilgili haberleşebilmek için, Genç Caz+ internet sitesinde belirtilen e-posta adresine Genç Caz+’ya başvurmayı düşündüklerini belirten kısa bir e-posta atmalarını rica ediyor.

Bu yıl Genç Caz Seçici Kurulu’nda müzisyen Ayşe Tütüncü, müzisyen Cenk Erdoğan, müzisyen Selen Gülün, müzisyen Kalben, müzisyen Volkan Öktem, radyo programcısı Dr. Hakan Rauf Tüfekçi, yazar Yekta Kopan, Sony Music Türkiye Genel Müdürü Özden Bora, Pozitif ve Babylon’un kurucularından Ahmet Uluğ ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer yer alıyor.