kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Goethe-Institut Ankara’da yeni sergi: “Kuş Görülmez Fakat Sesi Ağaçtadır”

4 Temmuz 2022

Goethe-Institut Ankara, 16 Haziran – 31 Ağustos 2022 tarihleri arasında Galeri Vitrin‘de Eda Gecikmez’in “Kuş Görülmez Fakat Sesi Ağaçtadır” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor.

Akyanaklı Arap Bülbülü’nün göç hikâyesinden yola çıkarak mekâna özgü gerçekleştirilmiş sanatsal bir araştırma projesi olan sergi kapsamında 18 Haziran saat 16:00’da Goethe-Institut Ankara’da serginin araştırma süreci üzerine Eda Gecikmez ve Tuçe Erel bir konuşma gerçekleştirecek. Ayrıca sergi süresince davet edilen Engin Sustam ve Aylin Vartanyan Dilaver’in de aralarında bulunduğu misafirler ile bir çevrimiçi konuşma programı düzenlenecek.

Beyaz yanak lekesi ve zor görülen soluk göz halkası ile Akyanaklı Arap Bülbülü – Pycnonotus Leucotis – Suriye’deki iç savaştan etkilenen canlı türlerinden biri. Fırat nehri boyunca uzanan Deir Ez Zor bölgesinde yaşayan bu bülbüller, savaştan dolayı doğadaki dengeleri bozulup evlerini terk eden diğer milyonlarca mülteci gibi Türkiye’ye sığınmak zorunda kaldı. 2013 yılından itibaren Urfa’nın Birecik ilçesinde gözlemlenen Akyanaklı Arap Bülbülü, Türkiye ulusal kuş envanterine girdi.

Eda Gecikmez; 2016-17 döneminde Beyrut’ta, Ashkal Alwan Plastik Sanatlar Derneği’nde başladığı bu araştırma projesinde, yerinden edilen bir kuşun izini sürerek katmanlaşan ve birbiri içine geçen hikâyelere odaklanıyor. Gecikmez, araştırma süresince biriktirdiği imajları mürekkep desenlere dönüştürerek görsel bir yığın yaratıyor ve coğrafyanın bir diğer aktörü olan Fırat Nehri’ni, bu desen kolajının üzerinde gezdiriyor. Sanatçının kaleme aldığı bir kolaj metin, yine bu desenler ve nehrin suları ile karışarak bir kitapçık şeklinde sergiye eşlik ediyor.