kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Goethe-Institut’tan kültür ve eğitim kurumları için kısa vadeli uluslararası yardım fonu

19 Haziran 2020

Goethe-Institut, çoğulcu toplumların güvenliğini sağlamaya yardımcı olacak kültür ve eğitim kurumları için kısa vadeli bir uluslararası yardım fonunu hayata geçiriyor.

Bu fon ile Dışişleri Bakanlığı, Goethe-Institut ve yabancı kültür ve eğitim politikasındaki diğer aracı kuruluşlar; yurt dışındaki kültür kurumlarını, sivil toplum örgütlerini ve partnerlerini güçlendirmeyi ve ayakta kalmalarını güvence altına almayı istiyorlar.

Özellikle bu zamanlarda kamu söylemini yoğun bir şekilde yürütmek önemli. Buradaki odak noktalardan biri kültür-sanat alanında aktif olan organizasyonlar ile yenilikçi ve açık kültürel çalışmaları nedeniyle çoğulcu toplumların korunmasına katkıda bulunan sosyal aktörler için bir iletişim noktası olan mekânlar.

Yardım fonunun, pandemiden kaynaklanıyorsa, altyapının korunması, yeniden yapılandırılması ve genişletilmesi için nesnel ve sınırlı süreli projelerin teşvik edilmesine kısa vadede yardımcı olması amaçlanmıştır. Fon, aynı zamanda, örneğin, yeni bir ağ oluşturulması veya yeni, dijital formatların geliştirilmesi ile ilişkili ek maliyetleri karşılamak için kullanılabilir.

Başvurular Goethe-Institut’un çevrimiçi portalı üzerinden yapılacaktır. Erişim bağlantısını, bulunduğunuz yerdeki Goethe Institut’tan veya yurt dışı temsilciliğinden talep edebilirsiniz. Tamamlayıcı ek belgeler (özellikle üçüncü tarafların görüşleri) 7 Temmuz 2020’ye kadar sunulabilir. Başvurunun başarılı olması hâlinde fonlamanın planlanan başlangıç tarihi 1 Eylül 2020’dir. Son başvuru tarihi 30 Haziran 2020.