kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Gökhan Balkan’ın ‘..üncü Doğa’ isimli kişisel sergisi Versus Art Project’te

8 Ocak 2018

Versus Art Project, 11 Ocak – 10 Şubat 2018 tarihleri arasında Gökhan Balkan‘ın ‘..üncü Doğa’ isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Çalışmalarında doğa, beden, toplum ve kent olgularını irdeleyen sanatçının farklı tekniklerle ürettiği 40’ın üzerinde eseri izleyiciyle buluşuyor. Sergide tuval üzerine gerçekleştirdiği foto-transfer tekniği başta olmak üzere, heykel, enstelasyon ve foto manipülasyon gibi farklı tekniklerden eserleri sergilenen sanatçı izleyiciyi ‘..üncü Doğa’yı keşfetmeye davet ediyor.

Sanatçı, humanizma tarihi boyunca toplumsal inşaya maruz kalan insan bedeni ile kent arasında bir analoji kurarken, eserlerinde ‘Gerçek’, ‘Gerçeklik’ ve ‘Sinist Sanallık’ kavramları üzerinden “insan-sonrası” beden ve kent ilişkisini sorguluyor. İnsan bedenini hamlığı, akışkanlığı ve değişkenliğiyle; başka bir değişle hamurumsu yapısı ile yeryüzeyine benzeten sanatçı, postendüstriyel toplum sonrasında bedenin aynı kent gibi işlenerek, iktidar için bir oyun alanı haline gelmesi sürecini imgeselleştiriyor.