Google’ın yeni uygulaması ile yüzlerce müze telefonda

1 Ağustos 2016

Her ne kadar evrensel olsalar da kültür-sanat; zaman, mekan, maddiyat gibi engellerle her zaman herkes için ulaşılabilir olmayabiliyor. İşte bu gibi engelleri minimuma indirme amacıyla yola çıkan Google Cultural Institute, iOS ve Android platformları için Google Arts & Culture adında yeni bir uygulama geliştirdi.

Geçtiğimiz 5 sene içinde, 1.100’den fazla kurumla bir araya gelerek, 70 ülkenin müzelerinin bünyesinde bulunan sanat eserlerini ve 360 derece online müze turlarını tek bir yerde toplayan kurum, akıllı cep telefonlarını kültür-sanata ulaşımda ve onu deneyimlemede önemli bir portal yaratmış oldu.

Aslında resmi olarak geçtiğimiz yıl tamamlanan uygulama, bu sene Google’ın kartondan imal ettiği sanal gerçeklik gözlüğü ile tapınaklar gibi açık alanda geniş arazilerde yer alan eserleri gezebilmeye olanak sağlayan Google Cardboard ve müze ziyaretinizi bir multimedya deneyimine dönüştüren Art Recognizer adlı iki yeni özellik de eklenerek zenginleştirildi.

Google Cardboard, elbette gerçek bir müze deneyiminin yerini tutmasa da bir önceki sanal tur uygulamalarının üstünde bir deneyim sunuyor. Art Recognizer ise, Google Arts & Culture uygulaması ile müze içinde gezen kullanıcının, karşısına çıkan eserler hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmasına olanak sağlıyor. Telefonunuzu herhangi bir sanat eserinin üzerine doğrulttuğunuzda size o eser hakkındaki yazılı, görsel veya video gibi tüm ilgili içeriği telefonunuza aktarıyor.

Google, bu yeni özelliklerle zenginleştirilen uygulamanın, sanal veya değil, müzeye gitmekten hoşlanan insanlar için, tüm dünyada müzeler aracılığıyla depolanan artistik, kültürel ve tarihi mirasa ulaşımda büyük kolaylık sağlamasını umuyor.