kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Grafik Tasarım Sergisi’ne başvurular başladı

17 Temmuz 2020

GMK tarafından bu yıl 39.‘su Kurukahveci Mehmet Efendi’nin ana sponsorluğunda düzenlenen Grafik Tasarım Sergisi’ne başvuru süreci başladı. 1981’den bu yana düzenlenen ve Türkiye’de grafik tasarımın belleği niteliğindeki sergi, bu yıl ilk kez çevrimiçi gerçekleşiyor. Sergide Grafik Tasarım Ödülleri’nin yanı sıra pek çok özel ödül de sahibini bulacak. Ödüller yine Kasım ayında düzenlenecek bir çevrimiçi yayınla açıklanacak.

Sergiye erken katılım 7 Ağustos; son katılım ise 4 Eylül 2020 tarihinde bitecek. Eylül 2019 itibarıyla üretilmiş işlerden oluşacak sergiye, bu yıl yeni eklenen kategori Yönlendirme Tasarımı dâhil 24 kategoride başvuru yapılabilir.

Kasım ayında başlayacak çevrimiçi sergiyle Türkiye çapında geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı hedeflemekle birlikte, yeni normal sürecindeki gelişmelere bağlı olarak, farklı şehirleri kapsayan gezici sergi ve etkinlikler de Grafik Tasarım Sergisi’nin programında yer alıyor.

Serginin görsel kimlik tasarımı, geçtiğimiz yılki yarışmada Kurumsal Kimlik, Hareketli Görüntü, Tanıtım Eşyası Üzeri Grafik Tasarım olmak üzere üç kategoride En İyi Ödülü, pek çok kategoride de başarı ödülü kazanan Önder Sakıp Dündar tarafından gerçekleştirildi.

39. Grafik Tasarım Yarışması’nın seçici kurulunda bu yıl Başar Bellisan, Can Dağlı, Emrah Yücel, Esen Karol, Ozan Akkoyun, Ömer Durmaz ve Zeynep Orbay; Öğrenci Projeleri seçici kurulu Handan Tepe, Selin Estroti ve Turgut Erentürk yer alıyor. GMK Özel Ödülleri seçici kurulu Ayşe Barın Arıbaş ve Cahit Çetinsu’dan oluşuyor.

GMK ödüllerinin yanı sıra Bikem Özsunay Vakfı Yılın Öğrenci Projesi Ödülü, Eczacıbaşı Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Ödülü, Emin Barın Logotayp Ödülü, İhap Hulusi Afiş Ödülü, Sait Maden Tipografi Ödülü ve TÜYAP Kitap Kapağı Ödülü, bu yıl yine ilgili kurum ve kuruluşların uzun yıllardır süregelen katkılarıyla verilmeye devam ediyor.