Grandi Voci Uluslararası Şan Yarışması bu yıl ilk kez İstanbul’da

23 Ocak 2020

Her yıl Salzburg’da düzenlenen “Grandi Voci Uluslararası Şan Yarışması” bu yıl ilk kez 22 – 25 Ocak 2020 tarihleri arasında Sabancı Vakfı ve Sakıp Sabancı Müzesi’nin desteğiyle İstanbul’da düzenleniyor.

62 yarışmacının kabul edildiği yarışmanın ödül töreni 25 Ocak’ta Sakıp Sabancı Müzesi the Seed’de gerçekleştirilecek. 25 – 28 Ocak tarihleri arasında ise 20. yüzyılın en önemli mezzo sopranolarından biri olarak kabul edilen Amerikalı sanatçı Grace Bumbry’nin öğreticiliğinde opera sanatçıları için bir eğitim düzenlenecek. Sanatçının eğitim süresince çalıştırdığı opera sanatçıları, 28 Ocak Salı günü the Seed’de Grace Bumbry yöneticiliğinde bir konser verecek.

2008 yılında, Salzburg Oper im Berg Festivali, Opernfestspiele Schloss Amerang ve Danimarka’daki Skive Opera Festivali’nin kurucusu bas Ingo Kolonerics tarafından başlatılan Grandi Voci Şan Yarışması’nın jürisi, Ingo Kolonerics, İstanbul Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni Suat Arıkan, Pavarotti ile de çalışmış olan İtalyan şef Stefano Seghedoni, 2012 yılında Metropolitan operasında çalışmış İtalyan Şef Patrick Murray, Marco Jezzi Bernardi (BJM Management) ve dünyaca ünlü opera sanatçısı soprano Grace Bumbry’den oluşuyor.

Yaş sınırı olmaksızın tüm milletlerden opera sanatçılarına açık olan yarışmaya bu yıl 120’den fazla kişi başvurdu. Yarışmanın birincilik ödülü 30.000 TL, ikincilik ödülü 15.000 TL, üçüncülük ödülü ise 10.000 TL olarak belirlendi. Yarışmanın birinci ve ikincisi aynı zamanda Salzburg Aula ‘da Oper im Berg Festival, Salzburg’ un opera ve konser etkinlerinde yer alma şansı kazanacaklar.

Sabancı Vakfı kurulduğu yıldan bu yana kültür-sanat etkinliklerinin yaygınlaştırılmasını sağlamak ve genç nesillerde kültür-sanat bilincini geliştirmek amacıyla pek çok projeye imza atıyor. 2019 yılında Devlet Tiyatroları- Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali’ni 21. kez düzenleyerek onlarca oyunu on binlerce sanatseverle buluşturan Sabancı Vakfı, Uluslararası Ankara Müzik Festivali’ni Onur Üyesi olarak destekliyor. Şef Cem Mansur tarafından kurulan ve Türkiye’deki yüzlerce genç müzisyeni Türkiye ve dünyadan dinleyicilerle buluşturan Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın ana destekçisi olan Vakıf, müzik alanında Grandi Voci Uluslararası Şan Yarışması’na verdiği desteğin yanı sıra bugüne kadar yüzlerce masterclass çalışmasıyla konservatuvar öğrencilerine akademik eğitimler de veren Ayvalık AIMA Müzik Festivali’nin de ana destekçisi oluyor. 2016 yılından bu yana toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla başlatılan ve bu sene dördüncüsü gerçekleştirilen Kısa Film Yarışması ile genç sinemacıların mesleki gelişimlerine katkı sağlanıyor. Vakfın 2019 yılında ana destekçisi olduğu Engelsiz Filmler Festivali ile de toplumun her kesiminin sanata erişimine katkı sunuluyor.