Guggenheim Abu Dhabi Müzesi’ne protestolar devam ediyor

20 Nisan 2016

Guggenheim Müzesi yönetim kurulu, 13 Nisan’da yaptığı açıklamada, Abu Dhabi Guggenheim Müzesi için Gulf Labor Koalisyonu (GLC) ile işçi hakları üzerine sürdürdükleri müzakerelerini sonlandırdığını açıkladı.

Gulf Labor (Körfez İşçi) Koalisyonu, tüm dünyadan sanatçıların ve aktivistlerin, Saadiyat Adası’nda inşa edilen müzelerde çalıştırılan göçmen işçilerin haklarını savunan bir topluluk olarak 2011 yılında kurulmuştu.

Guggenheim Müze Direktörü Richard Armstrong yaptığı açıklamada, GLC’nin misyonunu saptırdığını ve GLC tarafından haklarında yalan beyanda bulunulduğunu öne sürdü.

GLC yetkilileri ise bu olay üzerine Guggenheim müzesi ve çeşitli sivil toplum kuruluşları ile üst düzey bir toplantı talebinde bulunduklarını, ancak toplantının gerçekleşmediğini söylüyor. Buna rağmen GLC iyi niyet göstergesi olarak protestolarını bir süreliğine durdurduğunu açıklamıştı.

Şubat ayında ise GLC ve sivil toplum örgütleri, Guggenheim Müzesi ile inşa süreci boyunca iki haftada bir toplantı talep ettiklerini bildirdi. Ancak yapılan görüşmeler sonrasında Guggenheim Müze Direktörü Armstrong, GLC’nin gerçekleri saptırdığını ve işçilerin çalışma koşulları hakkında kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini öne sürerek anlaşma sürecini sonlandırdıklarını açıkladı.

GLC ekibi ise, Guggenheim’in tavrını onaylamadıklarını ve müzakere sürecini düşmanca sonlandırılmasına üzüldüklerini belirtti. GLC, Guggenheim’in bu kararının işçi hakları konusunda alınan yol için yıkıcı bir hamle olduğunu söylüyor.

Abu Dhabi’de açılacak Guggenheim Müzesi için protestolar 2014 yılından beri devam ediyor. Geçtiğimiz yıl işçi haklarını anlatan 10.000 broşür, müze meydanına göstericiler tarafından atılmıştı.