kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Guggenheim Abu Dhabi projesi riskli mi?

3 Nisan 2017

New York’taki Guggenheim Foundation eski direktörü, aynı zamanda Birleşik Arap Emirlikleri Guggenheim müzesi projesinin öncüsü Thomas Krens, Abu Dhabi’deki müze projesi hakkında endişelerini dile getirdi. Krens, 2006 yılında Saadiyat Adası’na 5 yeni müze ile kültür kompleksi kurma fikri ilk ortaya çıktığında sosyo-politik ortamın çok farklı olduğunu belirtiyor.

Krens, uluslararası modern sanat eserlerini barındıracak Guggenhem Abu Dgabi’nin teröre hedef olabileceğinden endişeli. Krens “Yahudi isimli” bir Amerikan müzesinin şu anda bölgede faaliyete başlaması kararının gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyor.

10 yıl önce açıklanan proje, 2012 yılında tamamlanmayı hedeflense de henüz inşaat tamamlanmış değil. Saadiyat adasında kurulması planlanan diğer 4 müzeden sadece Louvre Müzesi tamamlanmak üzere. Krens, yerel yetkililerin bina inşaatını kasıtlı olarak geciktirdiğini, Louvre Müzesi’nin açılması ardından gelecek tepkilere göre projenin devamlılığını onaylayacaklarını ekliyor.

Guggenheim adına konuşan yetkililer ise kültürler arası diyaloğun önem kazandığını günümüz atmosferinde bu tür projelerin önemini vurguluyor. New York’taki küratöryel ekip ise yeni müze için koleksiyon ve stratejiler belirlemeye devam ediyor.