kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Gülşah Mursaloğlu “Material Play” sergisinde

1 Temmuz 2019

Maryland’deki Salisbury Üniversitesi Sanat Galerileri’nin Fulton Galerisi’nde 28 Haziran – 8 Eylül 2019 tarihleri arasında düzenlenen “Material Play” başlıklı sergiye Türkiye’den Gülşah Mursaloğlu davet edildi. Sanatçıya SAHA üretim desteği veriyor.

“Material Play” (Maddesel Oyun) objelerin ve yapıtaşlarının elle tutulur varoluş olasılıklarını sorgular. Sergideki yapıtlar, tasarlama, yapma ve kullanma eylemlerinin süreçlerindeki merak ve karmaşayı ortaya çıkarmakta ve objeler ve hammaddeler arasındaki ilişkiyi aydınlatıcı bir şekilde öne koyar.

Günlük hayatta kullanılan ve ne kolayca ne oldukları anlaşılabilen organik ve inorganik malzemelerden, bir zamanlar işlevsel bir amaca hizmet etmiş ancak artık işlevsel olmayan bir şekle girmiş malzemeler içeren eserler, insan ile bu malzemelerin elde edildiği doğa arasındaki bütünleşik ve zamana dayalı ilişkiyi akla getirir. Gülşah Mursaloğlu, Woomin Kim, Nathan Randal Green ve Jordann Wine’ın işleri, gözle görülür ve hayali kurulan duyuşsal bir deneyim aracılığıyla bu ilişkiye bir bakış sunar.

An Operator with Measured Endeavors (Stretched Over), saklama ve bozulmayı engelleme amacıyla kullanılan bir malzeme olan silika jeli aracılığıyla zamanı manipüle eder. Böylelikle jelin zaman ve maddeyi şekillendirme potansiyelini inceler. Eser, birbirine dikilmiş lahana yaprakları ile bir kübün içini dolduran ve katman halinde dışarıya dökülen silika jeli arasında bir dönüşüm ilişkisi kurar.