kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Gülsün Karamustafa’nın sergisi Atina’da

4 Nisan 2019

Nitra Gallery Athens, 4 Nisan – 1 Haziran 2019 tarihleri arasında Gülsün Karamustafa‘nın “Tuhaf Bir Şarkı” başlıklı sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, sanatçının geçmişten beri pratiğinde ele aldığı konular ile son yıllarda ürettiği yeni eserlerine yer veriyor.

Sergide, yarım asırdan daha az bir sürede nüfusu 20 milyona ulaşan İstanbul’un kapsamlı tarihine ve çok katmanlı görsel kayıtlarına atıfta bulunuyor. Sergide “Resimli Ay” dergisinin kapaklarını ele alan, geleneksel bir yöntemle üretilen cam altı resimleri, kağıt kolajlar ile tamamlanıyor. Kentin geçmiş sakinlerinin eski fotoğraflarından oluşan kolajlar, hafıza ve kimlik kavramlarını vurguluyor. Sergide ayrıca, Bizans ikonlarından ilham alan ve kadın figürlerinin birbirlerine ve başka yönlere işaret ettiği Vaat Edilmiş Resimler serisinin yeni eserleri ve Burgazada’da yaşayan Madam Marta’yı konu alan video işi de yer alıyor.

Çalışmalarında, kültürel kalıplar, toplumsal kodlar, kimlik mücadelesi, sınıf çatışması, göç, cinsiyet, siyasal istikrarsızlık gibi sosyopolitik temaları irdeleyen Karamustafa; eleştirel dozu hassasiyetle ayarlanmış görsel ifadelere imza atıyor. Biçimsel üslubunu şekillendiren pop kültür, folklor ve otobiyografi temelli öğeler aracılığıyla 1970’lerden bu yana özgün ifade dilini yaratmış olan sanatçı, birey ve toplum nezdinde yara açmış duyarlılık alanlarına dokunuyor.

Daha önce, Yunanistan’da farklı projeler kapsamında işlerini sunan Karamustafa’nın, 2012 yılında EMST (Ulusal Çağdaş Sanat Müzesi) komisyonu ile ürettiği “Apartman Binası (The Apartment Building)”, documenta 14 kapsamında Fridericianum Müzesi’nde “ANTIDORON. EMST Koleksiyonu”nda gösterildi. 2014 yılında ise Adelina von Furstenberg’in küratörlüğünde Selanik Çağdaş Sanat Bienali’ne davet edilen Karamustafa, 2006’da Atina’da düzenlenen ve küratörlüğünü Anna Kafetsi’nin yaptığı “Büyük Kafes” isimli sergide yer almıştı.