kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Güneş Terkol’un yeni sergisi Galeri Nev’de

20 Şubat 2019

Galeri Nev, 20 Şubat – 23 Mart 2019 tarihleri arasında Güneş Terkol’un Ankara’daki ikinci kişisel sergisine Kırlangıç Sokak’ta ev sahipliği yapıyor. Sergide Güneş Terkol’un iki ayrı dizisi, “Orada Değildi” ve “Duyduklarına İnanamadı” yer alıyor.

İlk olarak Aralık 2015’te Roma MAXXI Museum’da gerçekleşen İstanbul: Passion, Joy, Fury sergisinde yer alan “Duyduğuna İnanamadı” dizisi, ardından “Orada Değildi” ile birleşerek 2016’da 32. Sao Paulo Bienali’ne davet ediliyor. İzleyen iki yılda eserler, başlıca çağdaş sanat müzelerin davetleri ile Güney Amerika’yı dolaşıyor. Galeri Nev’deki sergi ile, bu iki dizi, dört yıllık kıtalararası yolculuklarını sanatçının doğup büyüdüğü yerde, Ankara’da tamamlıyor.

Eserler ilhamını sanatçının rüyalarından, mitolojik öykülerden ve kendi geçmişinden alıyor. Güneş Terkol’un farklı ülkelerde kadın katılımcılarla düzenlediği atölyelerde konuşulanların birikimi, dizilerin başlamasında en büyük etkenlerden oluyor. Sanatçı, bu sayede, hem kendisinin hem de kadın meselelerinin özünü, daha kişisel ve samimi bir şekilde ele alıyor. Terkol’un atölyesinin mutfağında, deneysel teknikler ve organik malzemelerle elde ettiği sihirli renkler ise rüya, öykü ve anıların içindeki fantastik olanı destekliyor; her renk bunlardan bir parça taşıyor. Dikiş ile çalışan sanatçının, işlenen incecik şeffaf kumaşları birbirini takip ediyor, peşpeşe ya da üstüste geliyor; renkler ile anılar, öyküler ile rüyalar böylece birleşiyor. Sanatçı, izleyiciyi kumaşlar arasında dolaşmaya, dolaşırken kaybolmaya ve kendini bulmaya davet ediyor.