kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

“Güneş Yerinde” .artSümer’de

24 Mayıs 2018

artSümer, 18 Mayıs – 30 Haziran 2018 tarihleri arasında “Güneş Yerinde” sergisine ev sahipliği yapıyor. Eda Gecikmez ve Sevil Tunaboylu’nun hazırladığı sergide yer alan 12 sanatçının fotoğraftan resime, dijital çizimden ses yerleştirmesine uzanan farklı disiplinlerdeki çalışmaları bizleri karşılıyor.

Sergide yer alan sanatçılar; Ferah Doğan, Eda Gecikmez, Erkin Gören, Selen Hayal, Ata Kam, Ekin Kano, Nadine El Khoury, Uluç Ali Kılıç, Oddviz, Mert Öztekin, Elçin Poyraz, Sevil Tunaboylu.

Antropolog Anna Tsing, Dünyanın Sonundaki Mantar / The Mushroom At The End of The World adlı kitabında Matsutake mantarının ekolojisinden yola çıkarak, bize miras kalan kapitalist harabe içinde yaşam olanaklarını araştırır. Bu mantar Hiroşima’ya atom bombası atıldıktan sonra hiç bozulma göstermeden hayatına devam eden tek canlıdır. Sürekli kontrol edilmeye çalışılan dünya düzeninin çuvallayan sistemlerine karşı, mantarın kontrol edilemez mucizevi doğasından ilham alarak Üçüncü Doğa kavramını ortaya atar ve bu kavramı kapitalizme rağmen hayatta kalma olarak açıklar: Tek bir yön yok, çoklu gelecekler var; ucu açık asemblajlar içinde kesişen, insan ve insan olmayan varlıkların geçici ritimleri eşliğinde kolektif bir oluş.