kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Günümüz Sanatı Borusan Contemporary’de

20 Ekim 2017

Borusan Contemporary, günümüz sanatının değişimini farklı yönleriyle öğrenmeye ve tartışmaya açan Günümüz Sanatı // Bir Başka etkinlik serisine 22 Ekim 2017 – 6 Mayıs 2018 tarihleri arasında devam ediyor.

Günümüz sanatının değişimini farklı yönleriyle öğrenmeye ve tartışmaya açan etkinlik serisi, geçen yılın bir uzantısı olarak günümüzdeki bilimsel ve teknolojik gelişmelerin sanatta nasıl kullanıldığına odaklanıyor. Kendin-yap kültüründen beslenen program, sanatın son yönelimlerini merak edenlerle buluşma ve konuşmaları içeriyor. Etkinlik serisinin küratörlüğünü ise Doç. Dr. Ebru Yetişkin üstleniyor.

Program kapsamında Bir Başka Sanat: Günümüz Sanatına Politik Bakış adlı buluşmada serinin küratörü Doç. Dr. Ebru Yetişkin’le buluşacak katılımcılar, günümüz sanatındaki son gelişmeler, araştırmalar ve sorunlara dair katılımcı bir sohbet olanağı bulacak; tekno-bilimsel sanat çalışmalarının politik yönünü örnek çalışmalarla birlikte irdeleyecek.

Bi Başka Birkim: Değişen Koleksiyonerlik ve Sanat buluşmasında günümüz sanatının Türkiye’deki nadir koleksiyonerlerinden biri olan Haro Cümbüşyan, günümüzde değişen koleksiyonerlik algısını, yeni koleksiyonerlere başka bir vizyon kazandırmayı amaçlayan collectorspace’in çalışmalarını, kentte sürdürülebilir yaşam alanları oluşturulmasına yönelik permakültürcü Ek-Biç-Ye-İç ile ilişkisini ve dünyada medya sanatı koleksiyonerliğinin durumunu tartışacak.

Bir Başka Kürasyon: Yapay Zeka ve Sanat buluşmasında, Doç. Dr. Ebru Yetişkin ile birlikte BLOK Art Space’ten Mine Kaplangı, robot şair Deniz Yılmaz ve sanatçı Bager Akbay’ın diğer katılımcılarla birlikte kolektif bir şekilde küratörlüğünü yürüttükleri yapay zekâ çalışmalarına odaklanılarak günümüz küratörlük kavrayışının nasıl değiştiği ele alınacak.

Sanatçı Nihat Karataşlı ve Doç. Dr. Ebru Yetişkin, Bir Başka Beyin: Nörobilim ve Sanat adlı seminerde nörobilim alanındaki kuir ve feminist yönelimlere değinerek nörobilimsel konsept ve tekniklerin günümüz sanatındaki kullanımını tartışmaya açacak.

Bir Başka Hafıza: Veri-Heykel ve Sanat başlıklı seminerde sanatçı Refik Anadol derin öğrenme, nöron ağları ve algoritmik mimari çalışmalarıyla günümüz sanatının kesişen yönlerini örnek çalışmalarla paylaşarak parametrik veri heykel yaklaşımını tartışacak.

Bir Başka B(ağ): Blockchain ve Sanat seminerinde blockchain evangelisti ve girişimci Cemil Şinasi Türün ve Doç. Dr. Ebru Yetişkin, blockchain teknolojisinin temel ilkelerini paylaşarak sanat alanındaki öncü kullanım yollarını açacak.

Bir Başka Sinema seminerinde sanatçı Lara Kamhi ve Doç. Dr. Ebru Yetişkin sinemada karakter inşası, kurgu teknikleri, akışkan anlatı ve algı süreçlerindeki dönüşümlerden bahsedecek ve potansiyel gelecek sinema deneyimlerini örnek çalışmalarla birlikte tartışacak.

Bir Başka Gör: Öğrenen Makinalar ve Sanat seminerinde sanatçı ve araştırmacı Memo Akten ve Doç. Dr. Ebru Yetişkin, Derin Öğrenme Yapay Zekâ algoritmalarına dayanan yönetim zihniyetindeki kendini doğrulayan yanlılık, kısıtlı öngörü, dünyayı çeşitli bakış açılarıyla görmedeki yetersizlik ve kutuplaşmayla günümüz sanatının nasıl uğraştığını örnek çalışmalarla tartışmaya açacak.

PROGRAM

  • Bir Başka Sanat: Günümüz Sanatına Politik Bakış (Buluşma)

Tarih: 22 Ekim 2017 Pazar

Saat: 15.30-17.30

Katılımcılar: Ebru Yetişkin

  • Bir Başka Birikim: Değişen Koleksiyonerlik ve Sanat (Buluşma)

Tarih: 19 Kasım 2017 Pazar

Saat: 15.30-17.30

Katılımcılar: Haro Cümbüşyan, Ebru Yetişkin

Bir Başka Kürasyon: Yapay Zeka ve Sanat (Buluşma)

Tarih: 17 Aralık 2017 Pazar

Saat: 15.30-17.30

Katılımcılar: Bager Akbay, Mine Kaplangı, Deniz Yılmaz, Ebru Yetişkin

  • Bir Başka Beyin: Nörobilim ve Sanat (Seminer)

Tarih: 14 Ocak 2018 Pazar

Saat: 15.30-17.30

Katılımcılar: Nihat Karataşlı, Ebru Yetişkin

  • Bir Başka Hafıza: Veri-Heykel ve Sanat (Seminer)

Tarih: 18 Şubat 2018 Pazar

Saat: 15.30-17.30

Katılımcılar: Refik Anadol, Ebru Yetişkin

  • Bir Başka B(ağ): Blockchain ve Sanat (Seminer)

Tarih: 18 Mart 2018 Pazar

Saat: 15.30-17.30

Katılımcılar: Cemil Şinasi Türün, Ebru Yetişkin

  • Bir Başka Sinema (Performans ve Seminer)

Tarih: 15 Nisan 2018 Pazar

Saat: 15.30-17.30

Katılımcılar: Lara Kamhi, Ebru Yetişkin

  • Bir Başka Gör: Öğrenen Makinalar ve Sanat (Seminer)

Tarih: 6 Mayıs 2018 Pazar

Saat: 15.30-17.30

Katılımcılar: Memo Akten, Ebru Yetişkin