kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

ha:ar’ın sergisi Londra’da

19 Ocak 2022

Londra’da yer alan JD Malat Gallery, 13 Ocak – 12 Şubat 2021 tarihleri arasında, sanatçı ikilisi ha:ar‘ın (heykeltıraş Hande Şekerciler ve yeni medya sanatçısı Arda Yalkın) “Pulse: Electric Mannerism” başlıklı sergilerine ev sahipliği yapıyor. Sergi, plastik sanatlar ile yeni medya teknolojisi arasındaki kesişimi keşfeden yeni çalışmalara yer veriyor.

“Pulse: Electric Mannerism” serisi Ankara’da başladığı yolculuğuna Venedik ve Milano’nun ardından Contemporary İstanbul kapsamında İstanbul’da devam etmişti.  Son sergilemelerinde olduğu gibi ha:ar’ın üretimlerine heykeltıraş ve yeni medya sanatçısı Hande Şekerciler’in ecstasy adlı heykel serisinden eserlerler eşlik ediyor.  Seçki dahilinde ha:ar’ın ilk defa karşımıza çıkacak eserleri arasında light box çalışmaları, NFT’leri ve ilk örneği Contemporary İstanbul’da gösterilen videoları yer alıyor.

ha:ar’ın çalışmaları, Rönesans ve Barok dönemlerinin büyük ustalarını, geçmişi yeniden yorumlayan bir dizi kompozisyon ile fiziksel ve sanal bir ortamla ilişkilendirerek keşfediyor. Maniyerist bir etki öneren ha:ar‘ın çalışmalarının her bir ögesi mistik pozlarda tasvir edilirken, Barok resmini anımsatan bulutlarla çevrili dramatik bir bedensel gerilim ile karakterize ediliyor. Sanatçıların benimsediği teknoloji, izleyicinin önünde durmak ya da estetik deneyimin odak noktası olmak niyetinde değil; daha ziyade, yeni anlamların keşfedilmesine yardımcı oluyor. İnsanlığın yarattığı medeniyetle, ürettiği teknolojiyle ve varoluş biçimiyle çatışma konularına odaklanan sanatçı ikilisinin sergisinde İmkansız Heykeller serisinden işleri yer alıyor. Serinin yeni parçası olan video çalışma da fuar kapsamında ilk kez izleyicilerle buluşmayı bekliyor.

ha:ar’ın üretimleriyle diyalog kuran Hande Şekerciler’in heykelleri, dijital ve somut gerçekliklerin yansımalarını araştırıyor. Sanatçı, Rönesans yankısına dalmış görünen bir insan figüründen yola çıkarak, öznelerin kimliğini altüst ederek, onları saç ve giysi gibi karakterize edici unsurlardan arındırıp özgürleştiriyor. Böylece izleyici bedenleri anonim olarak, herhangi bir sosyal yapının ötesinde görme fırsatı yakalıyor. Toplumsal meselelere heykel perspektifinden yaklaşan Hande Şekerciler’in figürleri Helenistik ve Rönesans sanat eserlerinden ilham alıyor. Kıyafet, saç, cinsiyet gibi detaylardan arındırılmış bronz heykeller, çelişkili ve farklı ruh hâllerini yansıtıyor. Sanatçının “farklılığı” sıradanlaştıran yaklaşımı, kimliksiz figürler üzerinden ütopik bir dünyanın kapılarını aralıyor. Fiziksel detayların ve varlığın ötesine geçerek yaşanan an, duygu ve ruha şahitlik etmeyi öneriyor.

Sergiye ayrıca ha:ar ve Hande Şekerciler’in çalışmalarından görsellerin ve özel metinlerin yer aldığı bir kitap eşlik ediyor.