kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

HADIA filmine Chicago International Children’s Film Festival’den iki ödül

17 Kasım 2017

Anadolu Kültür tarafından yürütülen “Çocuklar için Suriye Kültürel Mirası: Kitaplar ve Oyunlar” projesi kapsamında hazırlanan, Sinem Sakaoğlu’nun yönettiği kısa animasyon film “Hadia”nın ilk gösterimi, 3 Kasım 2017‘de, uluslararası düzeyde en prestijli çocuk ve animasyon film festivalleri arasında yer alan Chicago International Children’s Film Festival (Chicago Uluslararası Çocuk Filmleri Festivali)’nde yapıldı.

Chicago International Children’s Film Festival programında Liv Ullmann Peace Prize (Liv Ullmann Barış Ödülü) ile Best Animated Short 2nd Place (En İyi Kısa Animasyon İkinciliği)olmak üzere iki ayrı ödüle layık görülen Hadia’nın yönetmeni Sinem Sakaoğlu, ödül töreninde yaptığı konuşmada; “Bu ödülü, bir yıl önce, bu filmi hazırlamak üzere benimle iletişime geçerek ‘evlerinden uzaklaştırılmış Suriyeli çocuklar için umut verecek bir şey yapmamızın bir yolu var mı?’ diye soran ve şu anda ne yazık ki hapiste olan Osman Kavala’ya adıyorum” dedi.

Festivallerde gerçekleşecek gösterimlerin ardından “Hadia” online olarak izlenebilecek. Tarek’in geçmişle bağlarını yeniden kurarak yaşadığı yeni yerde yeni arkadaşlıklar kurma macerasına çok yakında hep birlikte eşlik edeceğiz.

Ayrıca, filmin hikayesinden uyarlanarak hazırlanan “Hadia” adlı kitap da Türkçe-Arapça olmak üzere çift dilli olarak yakında, sivil toplum kuruluşları ve toplum merkezlerine ücretsiz olarak gönderilecek.