kültür.limited 2023 yılı sonunda 8 yıllık yayın hayatını sonlandırmıştır. Site, bir arşiv işlevi görmesi için açık bırakılmıştır.

Halil Altındere 58. Uluslararası Venedik Bienali’nde

10 Mayıs 2019

Halil Altındere, küratörlüğünü Ralph Rugoff’un üstlendiği “May You Live in Interesting Times” başlıklı eser ile bu yıl 11 Mayıs – 24 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek 58. Uluslararası Venedik Bienali’nde yer alıyor. Halil Altındere, bienal için ürettiği yeni projeleriyle uluslararası sergi bölümüne katılıyor.

58. Venedik Bienali’nin küratörlüğünü, Londra’nın en önemli kurumlarından Hayward Gallery’nin yöneticisi Ralph Rugoff üstleniyor. 1985 ve 2002 yılları arasında sayısız süreli yayında sanat eleştirileri yayımlayan Rugoff, sanat dergilerinde ve gazetelerde yayınladığı makaleleri ile tanındı. Circus Americanus adlı önemli yayın çalışması 1995’te kitap olarak basıldı. Aynı dönemde bağımsız bir küratör olarak çalışmaya başladı.

Altındere’nin çalışmaları, Documenta, Manifesta, İstanbul, Gwangju, Sharjah, São Paulo ve Berlin Bienali’nin yanı sıra, MoMa PS1, Centre Pompidou, Schirn Kunsthalle, MAK, Tensta Konsthall, Moderna Museet, Fridericianum, MAXXI, NBK Berlin, MAAT, ACC Gwangju gibi çok sayıda önemli müze ve kurumda sergilendi.